Prezes IPN: Dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć wartości ważne dla polskiego narodu

Dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć wartości ważne dla polskiego narodu: pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny – powiedział w czwartek szef IPN Karol Nawrocki podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem.
 Prezes IPN: Dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć wartości ważne dla polskiego narodu
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Nawrocki podkreślił, że gdybyśmy chcieli zapisać historię Polski XX w. przez pryzmat mapy meteorologicznej, to zobaczylibyśmy, że na skutek niemieckiej i sowieckiej okupacji nad polskim narodem "wiały porywiste wiatry i burze".

"Przynajmniej dwa razy w XX w. nad polskim narodem wyszło piękne, promieniste słońce. W roku 1918, gdy Polacy swoim czynem bojowym, zbrojnym, politycznym i dyplomatycznym odzyskiwali niepodległość. Także wówczas, gdy w sierpniu 1980 r. rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+" – mówił.

Zdaniem szefa IPN to dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć cechy i wartości ważne dla polskiego narodu: wielkie pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny.

Podkreślił, że wybór miejsca zjazdu – Zakopane – nie jest przypadkowy. "To tutaj swoich ostatnich dni dożył generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz – bohater trzech wojen, więzień dwóch niemieckich obozów i siedmiu sowieckich więzień" – zaznaczył Nawrocki.

Przypomniał, że do Solidarności Boruta-Spiechowicz mówił: "Uczcie się żyć, myśląc o Polsce i tylko o Polsce, a wówczas Polska będzie obfitująca". "Dodawał też: +Musicie być solidarni w dobrym i w szlachetnym+" – podkreślił.

Podziękował członkom Solidarności za wykonywanie obowiązku upominania się o sprawiedliwość społeczną i za bycie "kustoszem narodowej pamięci".

Jak zastrzegł, dziś Solidarność ma 40 lat. "Jest dorosłym, silnym mężczyzną gotowym brać współodpowiedzialność za losy Rzeczypospolitej Polskiej i sprawiać każdego dnia, że Rzeczpospolita Polska jest wolna, demokratyczna i wrażliwa społecznie" – dodał Nawrocki. (PAP)

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe