Warszawa: Biskup poparł Putina? Tak twierdzą Rosjanie

Do prowokacyjnego wydarzenia miało dojść w Warszawie. Z informacji przekazanej przez rosyjską agencję Interfax, w swojej homilii wygłoszonej w polskiej stolicy kontrowersyjny biskup brytyjski Richard Williamson deklarować miał swoje poparcie dla „operacji specjalnej” Władimira Putina na Ukrainie. Przypomnijmy, że w 2008 roku ten sam duchowny wywołał międzynarodowy skandal negując w wywiadzie istnienie Holokaustu.
Władimir Putin Warszawa: Biskup poparł Putina? Tak twierdzą Rosjanie
Władimir Putin / EPA/SERGEY GUNEEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA

Biskup, który został przed dziesięciu laty wykluczony z bractwa św. Piusa X, (lefebryści) podkreślić miał, że rosyjski dyktator jest jedynym, który „przeciwstawia się siłom zła", w przeciwieństwie do brytyjskich i włoskich premierów Borisa Johnsona i Mario Draghiego, a także francuskiego przywódcy Emmanuela Macrona. Zaznaczył, że Putin „nie jest ani aniołem, ani świętym, ale mimo to jest człowiekiem rozsądnym i odważnym”. Zdaniem Williamsona celem Władimira Putina jest faktycznie denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy, natomiast „głupia Europa podążająca za USA chce zniszczyć Rosję i wojna może stać się jeszcze bardziej zaciekła”. Jego zdaniem „Europa jest bezwzględna, zarówno w świecie, jak i w Kościele", a jej przywódcy nie zasługują na to, by ich naśladować. Ponadto, według Williamsona, „przygotowują sztuczny głód w najbliższej przyszłości". Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby się przygotować. Jest oczywiste, że jedną z kolejnych sztuczek przestępców rządzących światem będzie sztucznie wywołany głód. Przygotujcie się, kupcie teraz wszystko: ryż, mąkę. Przygotujcie się na to, że nie wystarczy jedzenia dla wszystkich" – apelował. 

Zdaniem kontrowersyjnego hierarchy także pandemia koronawirusa, to globalny spisek: "Najpierw grali z Covidem, potem z Ukrainą, prowokując Rosję od 2014 r.". Rosja musiała się bronić. Amerykańscy agenci prowokowali Rosję za pośrednictwem Ukrainy i robili to przez kilka lat. USA były krajem chrześcijańskim, nie katolickim, ale w większości protestanckim. I diabeł zdołał zwieść tych chrześcijan, a teraz ich religią jest polityka. Wielu z nich z powodu patriotyzmu chce zniszczyć Rosję. Ponieważ Rosja jest ostatnią przeszkodą dla ich zjednoczonego porządku światowego” – powiedział Williamson. 

Bp Williamson, jest jednym z czterech biskupów wyświęconych przez abp Marcela Lefebvre’a, w 1988 r. z których 21 stycznia 2009 Benedykt XVI zdjął karę ekskomuniki. Wyraża on przekonanie, że "obecnie Bóg pragnie utworzenia sieci placówek Oporu Katolickiego, gromadzonych wokół Mszy św. (sprawowanej w rycie przedsoborowym), którzy mogliby swobodnie się gromadzić, bez struktur fałszywego posłuszeństwa, które pogrążyły w latach sześćdziesiątych główny nurt Kościoła, a obecnie pogrążają Bractwo Kapłańskie św. Piusa X".

Równocześnie bp Williamson zapewnia, że kiedy jego sytuacja się ustabilizuje, gotów będzie swój autorytet biskupi oddać do dyspozycji tych, którzy mogą go mądrze wykorzystać. Podaje ponadto numery kont na które można przesyłać ofiary pieniężne.

Urodzony 8 marca 1940 r. w rodzinie anglikańskiej bp Richard Williamson, jest z wykształcenia jest literaturoznawcą. W 1971 r. został przyjęty do Kościoła katolickiego. Po kilku miesiącach wstąpił do seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X w Écône w Szwajcarii i w 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Marcela Lefebvre’a. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w 1983 r. został rektorem lefebrystowskiego seminarium św. Tomasza z Akwinu w Ridgefield w stanie Connecticut. Funkcję tę pełni nadal po przeniesieniu tej placówki do Winona, w stanie Minnesota.

W czerwcu 1988 r. przyjął sakrę biskupią bez zgody Ojca Świętego z rąk abp. Lefebvre’a i zaciągnął tym samym karę ekskomuniki, co zostało formalnie potwierdzone przez Stolicę Apostolską 1 lipca 1988 r. Nadal pozostawał rektorem seminarium w Winonie. W 2006 r. w Warszawie wyświęcił dwóch księży i siedmiu diakonów dla Bractwa Kapłańskiego Świętego Jozafata Kuncewicza - międzynarodowego zgromadzenia zrzeszającego tradycjonalistycznych księży i seminarzystów obrządku bizantyjskiego, założonego przez księdza Wasyla Kowpaka. Współpracuje ono ściśle z Bractwem Świętego Piusa X i działa na terenie zachodniej Ukrainy.

Bp Williamson udzielił też kontrowersyjnego wywiadu, opublikowanego w styczniu 2009 r., w którym negował zbrodnie Holokaustu. Sprawa odbiła się szerokim echem na świecie, ściągając na papieża Benedykta XVI i Stolicę Apostolską falę krytyki. Watykan wkrótce wyjaśnił, że Ojciec Święty nie znał wcześniej wypowiedzi biskupa na ten temat i dodał, że czterej biskupi są w dalszym ciągu zawieszeni i nie mogą pełnić urzędów w Kościele. W kwietniu 2010 r. został ukarany grzywną w wysokości 10 tys. euro za negowanie zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Rozprawa w sądzie w Ratyzbonie odbyła się pod nieobecność oskarżonego.

Po odejściu z Bractwa św. Piusa X Williamson powołał do życia „Inicjatywę św. Marcela” oraz konsekrował Jean-Michela Faure, Tomása de Aquino Ferreirę da Costę i Gerardo Zendejasa na biskupów w 2015, 2016 i 2017 roku. Z tego powodu został ponownie ekskomunikowany z Kościoła katolickiego w 2015 r.

st (KAI) / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe