Stambuł: Spotkanie szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii. Tematem rozmów m.in. rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali o implikacjach i sposobach reagowania na bezprecedensowy kryzys bezpieczeństwa w Europie, wywołany napaścią Rosji na Ukrainę, w tym planach dalszego wsparcia politycznego, militarnego i gospodarczego dla Kijowa. Istotnym tematem rozmów była także współpraca trzech krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w kontekście procesu rozszerzenia Sojuszu o Szwecję i Finlandię oraz przygotowań do czerwcowego szczytu NATO, w tym prac nad nową Koncepcją Strategiczną.
 Stambuł: Spotkanie szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii. Tematem rozmów m.in. rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię
/ PAP/EPA/SEDAT SUNA

Ministrowie omówili również potencjał dalszego zacieśnienia współpracy w ramach Trilogu oraz perspektywy rozszerzenia jej formuły, wskazując, że format ten udowodnił swoją użyteczność w ciągu 10 lat funkcjonowania (2012–2022). Podkreślili bardzo dobrą współpracę polityczną i wojskową trzech państw. – Nasze kraje to filary wschodniej flanki NATO, znajdujące się na pierwszej linii Sojuszu i doświadczające bezpośrednich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa ze strony agresywnej polityki Rosji – podkreślił minister.

Szefowie dyplomacji trzech krajów wiele uwagi poświęcili sytuacji bezpieczeństwa w regionie. – Z zadowoleniem przyjmuję, że wspólnie poszukujemy możliwości skutecznego reagowania na trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie, zwłaszcza wobec agresji Rosji na Ukrainę i jej implikacji dla Gruzji i Mołdawii. Wspólnie opowiadamy się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy, Mołdawii i Gruzji oraz niezmiennie wspieramy aspiracje euroatlantyckie tych krajów – zadeklarował minister Zbigniew Rau.

Ministrowie odnieśli się także do procesu adaptacji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach przygotowań do szczytu NATO w Madrycie. – Z zadowoleniem odnotowuję zrozumienie naszych trzech państw co do potrzeby dalszego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym w zakresie przekształcenia obecnej formuły „wysuniętej obecności” („forward presence”) w stałą „wysuniętą obronę” („forward defence”) i związanego z tym znaczącego zwiększenia obecności wojskowej – podkreślał minister Rau.

Ministrowie zostali przyjęci przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Spotkanie stanowiło okazję do omówienia aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa w kontekście nadchodzącego szczytu NATO. W programie wizyty ministra Raua znalazły się również konsultacje bilateralne polsko-tureckie i polsko-rumuńskie.

 ***

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie odbyło się w kwietniu 2021 r. w Bukareszcie. Ministrowie zapowiedzieli, że kolejne konsultacje w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Warszawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe