Stambuł: Spotkanie szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii. Tematem rozmów m.in. rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali o implikacjach i sposobach reagowania na bezprecedensowy kryzys bezpieczeństwa w Europie, wywołany napaścią Rosji na Ukrainę, w tym planach dalszego wsparcia politycznego, militarnego i gospodarczego dla Kijowa. Istotnym tematem rozmów była także współpraca trzech krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w kontekście procesu rozszerzenia Sojuszu o Szwecję i Finlandię oraz przygotowań do czerwcowego szczytu NATO, w tym prac nad nową Koncepcją Strategiczną.
 Stambuł: Spotkanie szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii. Tematem rozmów m.in. rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię
/ PAP/EPA/SEDAT SUNA

Ministrowie omówili również potencjał dalszego zacieśnienia współpracy w ramach Trilogu oraz perspektywy rozszerzenia jej formuły, wskazując, że format ten udowodnił swoją użyteczność w ciągu 10 lat funkcjonowania (2012–2022). Podkreślili bardzo dobrą współpracę polityczną i wojskową trzech państw. – Nasze kraje to filary wschodniej flanki NATO, znajdujące się na pierwszej linii Sojuszu i doświadczające bezpośrednich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa ze strony agresywnej polityki Rosji – podkreślił minister.

Szefowie dyplomacji trzech krajów wiele uwagi poświęcili sytuacji bezpieczeństwa w regionie. – Z zadowoleniem przyjmuję, że wspólnie poszukujemy możliwości skutecznego reagowania na trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie, zwłaszcza wobec agresji Rosji na Ukrainę i jej implikacji dla Gruzji i Mołdawii. Wspólnie opowiadamy się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy, Mołdawii i Gruzji oraz niezmiennie wspieramy aspiracje euroatlantyckie tych krajów – zadeklarował minister Zbigniew Rau.

Ministrowie odnieśli się także do procesu adaptacji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach przygotowań do szczytu NATO w Madrycie. – Z zadowoleniem odnotowuję zrozumienie naszych trzech państw co do potrzeby dalszego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym w zakresie przekształcenia obecnej formuły „wysuniętej obecności” („forward presence”) w stałą „wysuniętą obronę” („forward defence”) i związanego z tym znaczącego zwiększenia obecności wojskowej – podkreślał minister Rau.

Ministrowie zostali przyjęci przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Spotkanie stanowiło okazję do omówienia aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa w kontekście nadchodzącego szczytu NATO. W programie wizyty ministra Raua znalazły się również konsultacje bilateralne polsko-tureckie i polsko-rumuńskie.

 ***

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie odbyło się w kwietniu 2021 r. w Bukareszcie. Ministrowie zapowiedzieli, że kolejne konsultacje w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Warszawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe