Rosyjskie media zachwycone: „Scholz nie chce zwycięstwa Ukrainy. Niemcy zawsze chciały bliskich relacji z Rosją”

„Scholz nie chce zwycięstwa Ukrainy. Profesor Soroka: «Niemcy zawsze chciały bliskich stosunków z Rosją»” – to tytuł publikacji, która pojawiła się w piątek w rosyjskich mediach. Co ciekawe, okazuje się, że jest to opis wywiadu, który profesor Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach udzielił portalowi Niezalezna.pl.
 Rosyjskie media zachwycone: „Scholz nie chce zwycięstwa Ukrainy. Niemcy zawsze chciały bliskich relacji z Rosją”
/ PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Rosyjskie media zdają się być zachwycone wywiadem, który profesor Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach udzielił polskiemu portalowi Niezalezna.pl. Opis wywiadu pojawił się m.in. na stronach rosyjskiego serwisu internetowego InoSMI, wchodzącego w skład rządowej agencji informacyjnej Rossija Siegodnia.

 

 

Niemcy są bardzo wstrzemięźliwi, jeżeli chodzi o reakcje przeciwko agresji Rosji, co pokazuje, że obecna koalicja z kanclerzem Scholzem na czele nie chce udzielić dużej pomocy Ukrainie. To oznacza, że nie chcą, aby Rosja przegrała – mówi profesor. W jego opinii dzieje się tak ze względu na interesy ekonomiczne Niemiec. 

Mam tutaj na myśli przede wszystkim to uzależnienie od rosyjskiej energii. To ciągle działa, (…) ale to nie wszystko. Trzeba przypomnieć sobie politykę niemiecką, a zwłaszcza socjaldemokracji w latach 70., 80., kiedy jeszcze był Związek Sowiecki. Także potem kolejne rządy – także ten ze Schröderem – stawiały na bliskie relacje z Rosją po to, aby wspólnie panować nad Europą. Nawet mimo tego, że w okresie zimnej wojny Niemcy były w NATO, a Związek Sowiecki w Układzie Warszawskim, to i tak były między nimi tendencje do tego, aby podzielić Europę między sobą. To się nie zmieniło do dzisiaj – podsumował prof. Soroka.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe