O nowym wozie bojowym piechoty i Krabach. Minister Błaszczak w Korei Płd. 

– Dziś odbyły się dwie rozmowy, jedna z ministrem, który jest odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy w Republice Korei, druga z producentem bojowych wozów piechoty i armatohaubic, które zresztą są już produkowane w naszym kraju. Rozmawialiśmy o przyśpieszeniu dostaw tego uzbrojenia do Wojska Polskiego. Dlaczego jest to ważne? Ze względu na wojnę, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Jest to ważne, aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, sprzęt sprawdzony, a takim jest sprzęt produkowany przez Koreę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Korei Południowej.
 O nowym wozie bojowym piechoty i Krabach. Minister Błaszczak w Korei Płd. 
/ fot. Twitter - @MON_GOV_PL

29 maja szef MON rozpoczął wizytę w Korei Południowej, podczas której spotkał się z ministrem Kang Eun-ho, szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) oraz przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego. Minister odbył również rozmowę z panem Jaeil Son, prezesem koncernu Hanwha Defense.

Podczas spotkań w Seulu minister Błaszczak rozmawiał o wzmacnianiu potencjału obronnego Wojska Polskiego z udziałem południowokoreańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Dlaczego sprzęt z Korei jest sprawdzony? Dlatego że Korea ma wyzwanie w postaci swojego sąsiada z północy, który też prowadzi agresywną politykę, a więc naszym zadaniem jest wyposażenie WP w nowoczesny sprzęt. Sprzęt, który odstraszy agresora. Takim sprzętem jest niewątpliwie ten produkowany w Korei. Rozmawialiśmy na temat przyśpieszenia dostaw, na temat zwiększenia liczby tej broni, która trafi do Wojska Polskiego. W mojej delegacji jest pani prezes w Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc rozmawialiśmy także o sposobie finansowania tych zakupów. Niewątpliwe podstawą jest ustawa o obronie Ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność. Ale także Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – mówił minister.

Szef MON zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia dostaw armatohaubic Krab oraz nawiązania współpracy w zakresie nowego bojowego wozu piechoty południowokoreańskiej produkcji. 

– Nasz partner koreański jest zainteresowany współpracą z Polską. Ta współpraca toczy się od kilku lat. W przypadku armatohaubic Krab, dziś musimy przyśpieszyć te dostawy, musimy zwiększyć charakter współpracy, także jeżeli chodzi o bojowe wozy piechoty. Ja jestem zachwycony krajowym bojowym wozem piechoty, który powstaje w Polsce, ale możliwości produkcji tego wozu są ograniczone, w stosunku do potrzeb, jakie ma Wojsko Polskie. Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest jak najszybsze wyposażenie Wojska Polskiego w tę właśnie broń. A więc w bojowe wozy piechoty i armatohaubice Krab – podkreślił.

Podczas wizyty minister Mariusz Błaszczak spotka się również z swoim koreańskim odpowiednikiem – ministrem Lee Jong-sup.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe