„Bardzo duży błąd”. Polski MSZ o oświadczeniu niemieckiego rządu

– Podejmowanie rozmów z Putinem, który od miesięcy okłamywał świat, to bardzo duży błąd – podkreślił na antenie TVP Info wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński „Bardzo duży błąd”. Polski MSZ o oświadczeniu niemieckiego rządu
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński / gov.pl

W poniedziałek 30 maja Paweł Jabłoński odniósł się do propozycji Moskwy o odblokowaniu ukraińskich portów w zamian za zniesienie nałożonych na Federację Rosyjską sankcji.

„To jest bardzo duży błąd”

Polityk krótko przedstawił sytuację, jaka powstałaby po ewentualnym komunikacie polskiego rządu, w którym ten stwierdzałby, że Putin jest gotów do podjęcia „pewnych kroków pozytywnych”.

– Zostalibyśmy wtedy uznani za rząd prorosyjski

– podsumował Paweł Jabłoński.

Wiceminister zaznaczył, że taki komunikat pojawił się na oficjalnych stronach rządu Niemiec.

– Uważamy, że to jest bardzo duży błąd – podejmowanie rozmów z Putinem, który od miesięcy okłamywał świat zachodni

– przekonywał.

– Nas nie był w stanie okłamać, by my wiedzieliśmy, co on zamierza, ostrzegaliśmy innych, ale niestety wielu przywódców zachodnich cały czas żyje w tych złudzeniach, albo może nie żyją złudzeniami, ale są gotowi na to, żeby za cenę własnych interesów finansowych, biznesowych doprowadzić do tego, żeby wojna się zakończyła, obojętnie jakim kosztem, nawet jeśli Rosja miałaby ją wygrać

– ocenił Paweł Jabłoński.

Jego zdaniem stanowisko reprezentowane przez rząd kanclerza Olafa Scholza „zagraża bezpieczeństwu Europy, bo wzmacnia Rosję”, która „cały czas jest zagrożeniem na całym naszym kontynencie”.

Niemcy zwlekają

Niemiecki rząd niemal od początku wojny jest krytykowany przez media krajowe i zagraniczne za opieszałość w kwestii wspierania Ukrainy i karania Kremla. Niemiecka prasa pisze nawet o kompromitacji rządu kanclerza Scholza.

Niemcy zwlekają z przekazaniem Polsce czołgów Leopard, jakie obiecali dostarczyć w zamian za pomoc, jaką Rzeczpospolita zapewniła Ukrainie. Przypomnijmy, że Polacy dostarczyli Ukraińcom ponad 200 czołgów typu T-72 oraz kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił na zjeździe Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że Polska zawiodła się na rządzie w Berlinie.

Szef największej opozycyjnej partii w Niemczech Friedrich Merz ocenił zarzuty polskiego rządu jako „bardzo poważne” i podkreślił, że najwyraźniej rząd RFN złożył obietnice, których nie dotrzymał. Polityk wezwał rząd kanclerza Scholza do natychmiastowego ustosunkowania się do tych zarzutów.

CZYTAJ TEŻ: Kadyrow: Przywódcy UE muszą zmusić Zełenskiego do negocjacji

CZYTAJ TEŻ: Mąż Nancy Pelosi aresztowany

W reakcji na wezwanie Friedricha Merza rzecznik rządu w Berlinie tłumaczył się, że Niemcy wciąż nie są w stanie przekazać Polsce czołgów typu Leopard 2A7, ponieważ Bundeswehra posiada ich niewiele i musi najpierw wyprodukować nowe maszyny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe