Koparki GPU – ile kosztują? Kiedy się zwrócą?

Koparka GPU to urządzenie, dzięki któremu możesz sporo zarobić. Jednak jej zakup traktuj jako poważniejszą inwestycję – im wydasz na nią więcej, tym większych zysków i w krótszym czasie możesz się spodziewać. Wyjaśniamy, z jakimi kosztami musisz się liczyć, aby kopanie kryptowaluty jak najszybciej przyniosło realne korzyści finansowe.
 Koparki GPU – ile kosztują? Kiedy się zwrócą?
/ grafika partnera

Na czym polega fenomenem koparek GPU?

Koparki GPU to dziś najpopularniejsze urządzenia do wydobywania wirtualnej waluty. Stoi za tym ich wydajność i olbrzymia moc obliczeniowa.

Koparki te składają się z kart graficznych, z których każda ma szybki, nowoczesny procesor. Karty te były tworzone z myślą o wyświetlaniu szczegółowej, rozbudowanej grafiki, dlatego wyróżniają je wyśrubowane parametry. Przy ich pomocy koparka może sprawnie wykonywać obliczenia, znajdować hashe, czyli określone ciągi znaków i tym samym rozwiązywać skomplikowane problemy kryptograficzne. Zapewnia to właścicielowi sprzętu wynagrodzenie w postaci kryptowaluty,

Urządzenia te wyparły pionierskie koparki CPU. Wydobywanie waluty przy ich pomocy związane było z korzystaniem z mocy procesora. Taka metoda była zdecydowanie mniej wydajna i przynosiła mniejsze zyski.

Koszt koparki kryptowalut i zwrot z inwestycji

To, ile zapłacisz za koparkę GPU, zależy od parametrów znajdujących się w niej podzespołów. Pamiętaj jednak, że jeśli liczysz na naprawdę spore zyski, będziesz musiał zainwestować więcej.

Samodzielne złożenie koparki GPU

Takie rozwiązanie nie zawsze oznacza mniejsze koszty niż zakup gotowego urządzenia. Zależy to od komponentów, na które się zdecydujesz. Do zbudowania koparki będzie potrzebny ci odpowiedni stelaż, płyta główna, procesor z chłodzeniem, pamięć RAM, dysk SSD, zasilacz.

Najważniejszymi elementami są jednak karty graficzne – możesz zdecydować się, że w twoim urządzeniu będzie ich kilka lub kilkanaście. To od znajdujących się na nich procesorów będzie zależała wydajność sprzętu. Jedna karta graficzna może kosztować 200 lub ponad 10 000 zł. To od ciebie zależy, jaki model wybierzesz – jednak za wyższą ceną idą lepsze parametry .

Gotowe koparki

Na rynku są dostępne urządzenia typu GPU oraz koparki ASIC – takie jak np. koparka kryptowalut Innosilicon A11. Koszt gotowych urządzeń zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych, jednak są i takie sprzęty, na które trzeba wydać ponad 100 000 złotych. Wybór odpowiedniego modelu zależy od dostępnego budżetu, ale też od tego, jakie zyski zamierza osiągnąć inwestor.

Zwrot kosztów zakupu urządzenia GPU następuje zwykle w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Wtedy możesz zacząć czerpać realne zyski z wirtualnego górnictwa. Miej jednak na uwadze, że to, czy i ile zarobisz, zależy nie tylko od sprzętu, ale też od kursu kryptowaluty. Jej wartość może spadać, wzrastać, dlatego kupując koparkę, oszacuj też ryzyko inwestycyjne.

Dodatkowe koszty

W koparkach typu ASIC – dostępnych na https://www.sferis.pl/koparka-kryptowalut-innosilicon-a11-z-zasilaczem-i284551 – a także w urządzeniach GPU znajdują się procesory oraz karty graficzne o dużej mocy. Nawet jeśli są one zoptymalizowane, jeżeli chodzi o zużycie energii, to musisz liczyć się z kosztami poboru prądu. Ponadto koparki GPU są zwykle umieszczone na większych stelażach, emitują ciepło, dlatego wcześniej pomyśl o przygotowaniu dla nich specjalnego miejsca.

Dobra koparka kryptowalutowa na pewno szybko na siebie zarobi i będzie przynosić ci zyski. Jednak kluczem do tego, aby tak się stało, jest wybór urządzenia o wyśrubowanych parametrach, a zwłaszcza o jak największej mocy obliczeniowej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe