Rosja wstrzyma część dostaw gazu do Niemiec

Jak podaje CNN Business, Gazprom zamierza od 1 czerwca zakończyć dostawy gazu nie tylko dla duńskiej spółki Ørsted, ale także Shell Energy w ramach kontraktu na dostawy do Niemiec. Przyczyną wstrzymania dostaw ma być odmowa zapłacenia za gaz w rublach.
 Rosja wstrzyma część dostaw gazu do Niemiec
/ pxfuel.com

"Rosja wstrzyma część dostaw gazu do Niemiec" - informuje CNN Business we wtorek po południu. W publikacji czytamy, że Gazprom planuje zamknąć dostawy gazu ziemnego dla niemieckich klientów firmy Shell.

"Gazprom przekazał we wtorek, że wstrzyma eksport gazu ziemnego do Shell od środy, ponieważ firma nie dokonała płatności w rublach" - czytamy w publikacji. Shell Energy Europe Limited miał oficjalnie powiadomić Gazprom Export LLC, że nie zamierza dokonywać płatności w rublach zgodnie z kontraktem na dostawę gazu do Niemiec.

Zdaniem Gazpromu Shell straci tym samym do 1,2 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. To niewielka część z 95 miliardów metrów sześciennych, które kraj ten zużywa każdego roku; posunięcie Gazpromu może jednak wstrząsnąć niemieckim przemysłem, który wciąż jest w dużym stopniu uzależniony od rosyjskiego gazu, choć zdołał już zmniejszyć udział Rosji w imporcie gazu do 35% z 55% przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział CNN Business, że "bardzo uważnie monitoruje sytuację", a "bezpieczeństwo dostaw jest gwarantowane".

Oświadczenie Gazpromu ws. Shell pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak poinformował on, że wstrzyma dostawy gazu do duńskiej firmy energetycznej Ørsted.

Przypomnijmy: Ørsted, największy koncern użyteczności publicznej w Danii, poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że odrzucił rosyjskie żądanie zapłaty za gaz w rublach i w związku z powyższym przygotowuje się na wstrzymanie dostaw gazu przez Gazprom. 

Czytaj więcej: Kolejny europejski kraj odmówił Rosji zapłaty za gaz w rublach


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe