Prawosławny ekspert o Cyrylu: druzgocąca porażka

Utrata parafii, diecezji i monasterów na Ukrainie jest dla patriarchy Cyryla druzgocącą porażką - streszcza rozmowę z prawosławnym teologiem francuskim Radio Watykańskie.
 Prawosławny ekspert o Cyrylu: druzgocąca porażka
/ YT print screen/CBS Sunday Morning

Jean-François Colosimo, dyrektor wydawnictwa Cerf, rozmawiał z watykańskim medium na temat porażki patriarchy Cyryla na Ukrainie.

- Całkowicie związując się z Władimirem Putinem, patriarcha Cyryl poparł ideologię ruskiego miru, wymuszonej jedności rosyjskiego świata, a co za tym idzie, agresywną politykę zagraniczną Kremla, i w końcu stał się głosicielem krucjaty przeciw Ukrainie - zaznacza Colosimo.

Teolog prawosławny dodaje, że już obecnie Cyryl, a także i Putin, widzą, że ich działania okazały się fiaskiem.

- Jak Putin stracił Ukrainę pod względem politycznym, tak Cyryl stracił ją pod względem religijnym - podkreśla uznając, że o porażce zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego zadecydowało to, iż inwazja rosyjska uświadomiła Ukraińcom, że "niezależność kościelna, którą przyznał im ekumeniczny patriarcha Konstantynopola w 2019 r. jest dla nich jedyną drogą ratunku".

Colosimo stwierdza, że nawet środowiska religijnie wierne Moskwie zaczynają uznawać niezależność za nieodzowną.

- Nie można być prawosławnym Ukraińcem i mieć zarazem jako swego duchowego zwierzchnika kogoś, kto w Moskwie popiera politykę, która jest skierowana radykalnie przeciw Ukrainie, a teraz przybrała postać wojny i zagłady - uważa teolog.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe