Papież odwiedzi Kazachstan

W opublikowanym dziś komunikacie Watykan potwierdził wrześniową wizytę Franciszka w Kazachstanie. Wyjazd papieski związany jest ze spotkaniem przywódców religijnych z całego świata.
Papież Franciszek Papież odwiedzi Kazachstan
Papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Kazachstan z zadowoleniem przyjmuje decyzję Papieża Franciszka o udziale w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się w Nur-Sułtan we wrześniu 2022 roku – czytamy we wspólnym komunikacie watykańsko-kazachskim z okazji 30. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Podpisali go sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Richard Gallagher oraz wicepremier i minister spraw zagranicznych Republiki Kazachstanu, Mukhtar Tileuberdi.

Sama rocznica przypada 17 października 2022 r. , a w komunikacie przypomniano, że w okresie minionych 30. lat Stolica Apostolska i Kazachstan rozwijały przyjacielskie więzi i wielopłaszczyznową współpracę. „Kazachstan podziela globalną wizję Kościoła katolickiego, opartą na ideałach dobra, sprawiedliwości, solidarności i współczucia. Kościół katolicki z zadowoleniem przyjmuje rolę Kazachstanu w promowaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego” – stwierdzano w dokumencie. Przypomniano, że w 1998 r. Kazachstan, jako pierwszy kraj w Azji Środkowej, podpisał Umowę o wzajemnych stosunkach ze Stolicą Apostolską, zaś w roku 2001 kraj ten odwiedził papież Jan Paweł II.

Ta współpraca jest kontynuowana, a dowodem tego jest podpisana w czasie obecnej wizyty w Watykanie w dniach 30-31 maja 2022 r wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Kazachstanu Mukhtara Tileuberdi protokołu ustaleń między Uniwersyteckim Centrum Medycznym Kazachstanu a szpitalem Bambino Gesù oraz protokołu ustaleń między Instytutem Studiów Wschodnich im. R.B. Sulejmanowa a Biblioteką Watykańską. Ponadto Stolica Apostolska i Rząd Kazachstanu oczekują podpisania porozumienia w sprawie przyznawania wiz i pozwoleń na pobyt członkom Kościoła katolickiego.

„Stolica Apostolska i Republika Kazachstanu zgadzają się, że kultura dialogu musi być jedną z podstawowych wartości współczesnego świata. Kontynuacja pokojowego współistnienia w obliczu współczesnych wyzwań jest możliwa do osiągnięcia jedynie poprzez integrujący i wszechstronny dialog. Dlatego Kazachstan z zadowoleniem przyjmuje decyzję Papieża Franciszka o udziale w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się w Nur-Sułtan we wrześniu 2022 roku, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas rozmów na wysokim szczeblu między Prezydentem Kazachstanu Jego Ekscelencją Kassymem-Jomartem Tokajewem a Papieżem 11 kwietnia 2022 roku. Zarówno Stolica Apostolska, jak i Kazachstan liczą na owocną współpracę w nadchodzących latach” – stwierdza komunikat watykańsko-kazachski.

st (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe