Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła sankcje przeciw Cyrylowi. Deputowany nazywa go "generałem FSB Gundiajewem"

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła 31 maja sankcje przeciw głowie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi Cyrylowi. Obejmą one również siedmiu innych wyższych przedstawicieli RKP, w tym dwóch metropolitów: Hilariona i Tichona. Za przyjęciem wniosku w tej sprawie było 292 posłów – napisał w mediach społecznościowych deputowany z ramienia ugrupowania "Solidarność Europejska" Ołeksij Honczarenko.
Patriarcha Cyryl Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła sankcje przeciw Cyrylowi. Deputowany nazywa go
Patriarcha Cyryl / YT print screen/CBS Sunday Morning

Sprawę sankcji komentują ukraińscy deputowani.

Ołeksij Honczarenko:

Według deputowanego Honczarenki "Rada zagłosowała za wprowadzeniem sankcji przeciw patriarsze Cyrylowi (Gundiajewowi), a dokładniej przeciw generałowi Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji Gundiajewowi, i innym działaczom RKP na 10 lat". Obecnie decyzję tę winna rozpatrzyć Narodowa Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy – dodał autor wpisu.

Sankcjami objęto również przewodniczących: Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) – metropolitę Hilariona (Ałfiejewa) i Patriarszej Rady ds. Kultury – metropolitę Tichona (Szewkunowa), zawstępcę szefa OWCS – ks. protojereja Nikołaja Bałaszowa, arcybiskupa syktywkarskiego i komi-zyriańskiego Pitirima, księży protojerejów: Artiemija Władimirowa i Andrieja Titowa oraz profesora Moskiewskiej Akademii Duchownej Aleksija Osipowa.

Pawło Bakuneć:

Inny deputowany ludowy Pawło Bakuneć z frakcji "Dowira" (Zaufanie) napisał, że jest wierzącym i praktykującym chrześcijaninem, toteż "bardzo bolesne było dla mnie patrzenie na to, jak RKP deprecjonuje chrześcijaństwo". Zaznaczył, że "patriarcha Cyryl popiera i błogosławi niczym niesprowokowane zabijanie ludzi na Ukrainie, z których większość to chrześcijanie". "Jest to Kościół, którego pracownicy – nie mogę ich nazwać duchownymi – święcili rakietę z głowicą jądrową, która nazywa się Szatany! Jest to Kościół, który chce krwi Ukraińców i który przez lata zatruwał ich umysły przez swego satelitę na Ukrainie" – skomentował uchwałę Rady Najwyższej jeden z jej posłów.

Zaznaczył, że ryba psuje się od głowy i "dzisiejsze postanowienie o sankcjach jest pierwszym istotnym ograniczeniem wpływu tej zgniłej głowy na Ukrainę". Jest to "również precedens, który winien stać się przykładem dla parlamentarzystów innych krajów i dla najwyższych organów kościelnych do podjęcia odpowiednich kroków wobec organizacji religijnej, która otwarcie chwali i popiera krwawą, okrutną i niczym niesprowokowaną wojnę".

Już wcześnie sankcje wobec Cyryla wprowadziła też Unia Europejska.

kg (KAI/RISU) / Kijów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe