Watykan: kard. Krajewski mianowany przez papieża członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego

Polski kardynał został mianowany członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od nadchodzącej niedzieli - zgodnie z rozporządzeniem papieskim - ten watykański organ zmieni nazwę na Dykasterię.
kard. Konrad Krajewski Watykan: kard. Krajewski mianowany przez papieża członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego
kard. Konrad Krajewski / YT print screen/MaskacjuszTV

Papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski, został mianowany przez Ojca Świętego członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kongregacja ta dba o życie liturgiczne Kościoła, zwłaszcza w odniesieniu do praktyki sakramentalnej. Czuwa ona także nad kształtem liturgii, wydając księgi liturgiczne a także autoryzując ich przekłady na języki narodowe.

Papieski jałmużnik apostolski Konrad Krajewski urodził się 25 listopada 1963 w Łodzi. W 1982 wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W 1988 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tego samego roku, 11 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa łódzkiego Władysława Ziółka. Przez dwa lata pracował duszpastersko w swej diecezji. W 1990 roku podjął studia w zakresie liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum", gdzie uzyskał w 1993 roku kościelny licencjat. W 1995 obronił doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum".

Po powrocie z Rzymu w 1995 był ceremoniarzem abp. Władysława Ziółka oraz wykładowcą liturgiki i dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1997, podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce, zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. Od tegoż roku był prefektem swego dawnego Seminarium Duchownego w Łodzi, a 1 października 1998 podjął pracę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Od 12 maja 1999 do czasu mianowania go szefem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej 3 sierpnia 2013 roku był ceremoniarzem papieskim. Sakrę biskupią przyjął 17 września 2013 w bazylice watykańskiej.

W roku 2018 hierarcha został przez papieża ogłoszony kardynałem diakonem.

Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Przed kamerami telewizji publicznej, w filmie „Tajemnica Jana Pawła II”, podzielił się przejmującymi wspomnieniami o Ojcu Świętym.

st (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe