Żywiecki Hutchinson: Jest strajk, będzie pikieta

Podbeskidzka Solidarność, która od początku wspiera żywiecki protest, podjęła decyzję o zorganizowaniu w samo południe 7 czerwca solidarnościowej pikiety przed bramami zakładu przy ul. Stolarskiej w Żywcu.
 Żywiecki Hutchinson: Jest strajk, będzie pikieta
/ ZR Podbeskidzie NSZZ "S"

Szóstą dobę trwa strajk płacowy w żywieckiej spółce Hutchinson 2, w którym uczestniczy blisko tysiąc pracowników. Dyrekcja firmy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie podjęła rzeczowych rozmów na temat podwyżek wynagrodzeń i zakończenia tego protestu. Podbeskidzka Solidarność, która od początku wspiera żywiecki protest, podjęła decyzję o zorganizowaniu w samo południe 7 czerwca solidarnościowej pikiety przed bramami zakładu przy ul. Stolarskiej w Żywcu. – Będzie to wyraz naszego poparcia dla żądań strajkujących. Do udziału w pikiecie zapraszamy także związkowców z innych regionów Polski. Swoją obecność w Żywcu już zapowiedział przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda – mówi szef podbeskidzkiej Solidarności Marek Bogusz.

Przypomnijmy: od wielu miesięcy Solidarność żywieckiej spółki Hutchinson 2 domaga się podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł do stawki godzinowej. Wielomiesięczne negocjacje nie przyniosły żadnego rozwiązania. W tej sytuacji, po wyczerpaniu wszelkich innych możliwości, Solidarność podjęła decyzję o bezterminowym strajku. Rozpoczął się on w czwartek, 26 maja. W pierwszym dniu protestowało ok. 30 procent załogi, od piątku w strajku uczestniczy niemal cała załoga.

Wbrew zapowiedziom dyrekcja zakładu nie podjęła rzeczowych rozmów. Wśród protestujących rośnie napięcie, potęgowane przez naciski pracodawcy na strajkujących oraz pojawiające się informacje o próbach wyprowadzenia produkcji z tego zakładu. – Z drugiej strony obserwujemy determinacje ludzi. Nie ma mowy o zakończeniu strajku bez spełnienia naszych żądań. O poparciu załogi dla naszych działań najlepiej świadczy fakt, że w ciągu ostatnich dni do naszego związku wpisało się ponad stu nowych członków! – mówi Krzysztof Gaj, przewodniczący Solidarności w tej spółce.

W ubiegłym tygodniu poparcie dla strajkujących wyrazili delegaci na krajowy zjazd Solidarności. Do dyrekcji zakładu nadchodzą też z całej Polski e-maile popierające żądania załogi. Ruszyła też akcja zbierania pieniędzy na wsparcie strajkujących. Można ich wesprzeć poprzez wpłaty na portalu zrzutka.pl – adres: https://zrzutka.pl/strajk-w-hutchinson-fundusz-dla-pracownikow.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe