„Czas sięgnąć po rafinerię Schwedt”. Polska ekspansja we wschodnich Niemczech

Szefowie państw i rządów UE uzgodnili szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Według dzeinnikarza portalu BiznesAlert.pl Mateusza Cabaka, beneficjentem tych zmian na europejskim rynku węglowodorów może być Polska.
 „Czas sięgnąć po rafinerię Schwedt”. Polska ekspansja we wschodnich Niemczech
/ fot. Pixabay

W nocy z poniedziałku na wtorek szefowie państw i rządów UE uzgodnili, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.

Według współpracownika portalu BiznesAlert.pl Mateusza Cabaka, beneficjentem tych zmian na europejskim rynku węglowodorów może być Polska, która posiada „asa w rękawie”.

Orlen przejmie Schwedt?

Asem w rękawie, o którym wspomina Cabak, jest bowiem terminal naftowy na terenie Portu Północnego w Gdańsku. Jego aktualne moce przeładunkowe sięgają 36 mln ton ropy i 4 mln ton produktów naftowych rocznie. „Dzięki rewersowi na ropociągu pomorskim naftoport zaopatruje dziś w ropę sprowadzaną morzem zarówno Płock, jak i niemieckie rafinerie w Leuna i Schwedt” – podkreśla Cabak i dodaje, że to właśnie o tę ostatnią rafinerię, o rocznych mocach przerobowych na poziomie 12 mln ton, toczy się teraz gra.

„W przypadku wyrugowania Rosnieftu z niemieckiego rynku i przy założeniu że pozostałe 12,5 procent udziałów przynależnych AET trafią do Eni w ramach pierwokupu, na stole pozostaje co najmniej 37,5-procentowy pakiet akcji. Tu na scenę wkracza Orlen, dla którego możliwość przejęcia udziałów Rafinerii Schwedt jest kompatybilna z realizowaną strategią. W ten sposób PKN wydłuża łańcuch marży z detalicznej o rafineryjną” – twierdzi Mateusz Cabak.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe