To są te kamienie milowe? Gigantyczny dokument na stronie Komisji Europejskiej

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni poinformował w środę, że Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Jednak, jak wynika z komunikatu opublikowanego przez KE, wypłacenie Polsce pieniędzy wcale nie jest jeszcze przesądzone.
Ursula von der Leyen To są te kamienie milowe? Gigantyczny dokument na stronie Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen / Screen YouTube

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Czytaj więcej: Oficjalnie: Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Tymczasem Komisja Europejska podała w specjalnym komunikacie, że Polski KPO zawiera kamienie milowe związane z „ważnymi aspektami niezależności sądownictwa”.

Polski plan (KPO – PAP) zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji. (…) Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy” – podała KE w komunikacie. (PAP)

 

Kamienie milowe

Odnaleźliśmy na stronie Komisji Europejskiej dokument - "ZAŁĄCZNIKI do wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i odporności Polski" [Kliknij aby przeczytać], który zawiera tabele z "kamieniami milowymi", których są setki i dotyczą różnych aspektów funkcjonowania państwa, począwszy od administracji, poprzez kulturę budownictwo, inwestycje, sądownictwo i inne.

Już sam termin publikacji - 1 czerwca 2022 - budzi obawy. 2 czerwca w czwartek ma do Polski przyjechać Ursula von der Leyen, aby ostatecznie i oficjalnie ogłosić porozumienie. Również ilość "kamieni", a także złożona procedura weryfikacyjna może budzić obawę o łatwość znajdowania pretekstów do braku wypłat unijnych funduszy dla Polski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe