Politycy - muzułmanin i protestant - przystąpili do Eucharystii podczas katolickiego wydarzenia w Niemczech?

Niemiecka sekcja Catholic News Agency informuje o zajściach na Katholikentagu - kilkudniowym katolickim wydarzeniu organizowanym co dwa lata w Niemczech. Według agencji, podczas religijnego eventu do komunii św. przystąpili zarówno polityk muzułmański, jak i co najmniej jeden polityk wyznania protestanckiego.
 Politycy - muzułmanin i protestant - przystąpili do Eucharystii podczas katolickiego wydarzenia w Niemczech?
/ pixabay.com/GiniGeo_Photography

Na odbywającym się w dniach 25-29 maja br. Katholikentagu do komunii przystąpić miał Muhterem Aras "urodzony w Turcji muzułmanin i prominentny parlamentarzysta landowy niemieckich Zielonych". Według CNA Deutsch, mężczyzna, "przyjął komunię podczas inauguracyjnej Mszy Świętej w Stuttgarcie, w południowych Niemczech, celebrowanej przez miejscowego biskupa Gebharda Fürsta" - czytamy. Agencja chciała skontaktować się z diecezją Rottenburg-Stuttgart w celu uzyskania komentarza do tej sprawy, ale według CNA próba ta nie powiodła się.

Kolejnym politykiem, który przyjąć miał Eucharystię podczas Katholikentagu jest - według CNA Deutsch - były minister spraw wewnętrznych i obrony narodowej, Thomas de Maizière. Prominentny działacz CDU, który przez 12 lat był członkiem rządu kanclerz Angeli Merkel, otrzymać miał komunię z rąk przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga.

Zdjęcie Thomasa de Maizière przystępującego do komunii pojawiało się w mediach społecznościowych opublikowane przez dziennikarza Deutsche Welle, Christopha Stracka.

"Oznaki ekumenizmu… Przewodniczący Kongresu Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego 2023 w Norymberdze, Thomas de Maizière, również przyjął komunię na nabożeństwie kończącym Katholikentag z rąk biskupa Bätzinga" - napisał Strack.

"Rzecznik biskupów dodał, że „nie ma jeszcze pełnej komunii kościelnej między Kościołem protestanckim i katolickim, a zatem nie ma ogólnej wspólnej komunii. Protestancki chrześcijanin, który sam siebie przebadał, podziela wiarę w relaną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii i przychodzi do Stołu Pańskiego, może przyjmować Komunię Świętą w zależności od przypadku”" - pisze CNA.

Bp Bätzing wielokrotnie orędować miał za interkomunią z protestantami, co w 2020 roku wywołało reakcję Kongregacji Nauki Wiary, która w wydanym na tę okoliczność dokumencie ostrzegała przed interkomunią, bowiem według niej "różnice doktrynalne są nadal tak ważne, że obecnie wykluczają wzajemny udział w Wieczerzy Pańskiej i Eucharystii”. Po tej watykańskiej interwencji przewodniczący KEN nadal miał twierdzić, że interkomunia powinna być możliwa.

 

CNA Deutsch podaje dodatkowo, że na tym samym wydarzeniu odmówiono udostępnienia informacyjnego stoiska Federalnemu Stowarzyszeniu na Rzecz Życia, organizatorowi Marszu Życia w Berlinie. Według Alexandry Marii Linder, pełniącej funkcję prezesa ww. stowarzyszenia, organizatorzy Katholikentagu udzielając odmownej odpowiedzi za powód podali to, że „nie byli w stanie określić, czy jej organizacja jest wyraźnie chrześcijańska”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe