[WIDEO] Oddział Rosjan walczących po stronie Ukrainy zdobył rosyjski czołg. Wymowne nagranie

Legion „Wolność Rosji” uwiecznił widok swojej najnowszej zdobyczy – przekazał niezależny białoruski portal NEXTA. Na zdjęciach członkowie legionu prezentują przechwycony czołg Federacji Rosyjskiej.
Rosyjski czołg T-80 [WIDEO] Oddział Rosjan walczących po stronie Ukrainy zdobył rosyjski czołg. Wymowne nagranie
Rosyjski czołg T-80 / Владимир Саппинен, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Nagranie przedstawiające zdobytą maszynę obiegło media społecznościowe. Czołg miał zostać zdobyty w walce.

Legion „Wolność Rosji” to formacja paramilitarna utworzona po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Walczy przeciwko wojskom prezydenta Władimira Putina, deklarując, że jej struktury tworzą Rosjanie sprzeciwiający się polityce Kremla. Jak podaje strona ukraińska, formacja składa się z byłych rosyjskich żołnierzy – schwytanych podczas inwazji jeńców i dezerterów, którzy opuścili szeregi armii Moskwy. Żołnierze ukrywają swoją tożsamość w obawie o bezpieczeństwo rodzin, które mieszkają na terytorium Rosji.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Razem zniszczymy tyranię Putina i przyniesiemy Rosji wolność!” Ukraińcy szkolą złożony z Rosjan Legion „Wolności Rosji”?

Wsparcie z zagranicy

Rosyjski legion nie jest jedynym oddziałem cudzoziemczym walczącym po stronie Ukrainy. Obronę państwa ukraińskiego wspiera Gruziński Legion Narodowy, utworzony jeszcze w 2014 r. podczas wojny w Donbasie, kiedy Rosja wsparła separatystów z dwóch samozwańczych republik: Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Ukraińcy mogą również liczyć na wsparcie Pułku im. Konstantego Kalinowskiego (przywódcy powstania styczniowego 1863 działającego na terenie dzisiejszej Białorusi). Oddział złożony jest z Białorusinów.

CZYTAJ TEŻ: „Polski rząd daje przykład całej Europie”. Polityk opozycji zaskoczył

27 lutego powstał również Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej, do którego mogli wstępować zagraniczni ochotnicy. By stać się członkiem Legionu, kandydat musiał złożyć dokumenty w placówkach dyplomatycznych Ukrainy.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe