Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie

To już tydzień, odkąd pracownicy zakładu Hutchinson 2 w Żywcu strajkują. Zarząd spółki od kilku miesięcy odmawia przyznania pracownikom podwyżki w wysokości 3,70 zł, nie proponując nic w zamian. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował list do Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych i światowego zarządu firmy Hutchinson z informacją o stanie negocjacji i prośbą o wsparcie dla strajkujących.
fot. Solidarność Podbeskidzie Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie
fot. Solidarność Podbeskidzie

Po wielu miesiącach negocjowania podwyżek dla pracowników zakładu Hutchinson 2 tydzień temu pracownicy podjęli wspólnie decyzję o rozpoczęciu strajku. Niestety, do tej pory zarząd firmy nie rozpoczął konstruktywnych rozmów w sprawie i nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu. Strajk nadal trwa i trwać będzie aż do odwołania. Na najbliższy wtorek o 12:00 pod zakładem w Żywcu zaplanowano pikietę, na którą organizatorzy (OZ Hutchinson 2 i ZR Podbeskidzie NSZZ „S”) zapraszają wszystkich chętnych, aby wesprzeć żądania związkowców i pracowników. Mile widziani są wszyscy, niezależnie od regionu czy branży. Swoją obecność na pikiecie zapowiedział także szef Solidarności, Piotr Duda, z którego inicjatywy powstał również list z prośbą o poparcie dla strajkujących. Jego adresatami, poza najwyższymi oficjelami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, są także członkowie głównego zarządu firmy Hutchinson we Francji. Poniżej przedstawiamy treść dokumentu:

Drodzy Koledzy i Koleżanki!

Zwracamy się do Was z prośbą o poparcie żądań płacowych i strajku prowadzonego przez naszych kolegów w Hutchinson Poland Sp. z o.o. w Żywcu niemal wszyscy pracownicy zdecydowali się przyłączyć do bezterminowego strajku poprzedzonego wszelkimi wymaganymi procedurami i rozmowami z zarządem.

Strajk jest konsekwencją fiaska wielomiesięcznych negocjacji o podwyżki wynagrodzeń. Przypomnijmy, że „Solidarność” wystąpiła o podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł (mniej niż 1 euro!) do stawki godzinowej. Choć związkowcy od początku deklarowali wolę porozumienia i byli otwarci na każdą sensowną propozycję ze strony pracodawcy, to jednak rozmowy nie przyniosły efektu. Rokowania, prowadzone w trybie sporu zbiorowego, także spełzły na niczym. Dokładnie tak samo zakończyły się kwietniowe mediacje z udziałem mediatora.

Kondycja firmy jest dobra,  tymczasem praca na produkcji jest bardzo ciężka, słabo opłacana, więc zakład boryka się z dużą rotacją pracowników. Podwyżka mogłaby zrekompensować ciężkie warunki pracy.

W IMIENIU STRAJKUJĄCYCH PRACOWNIKÓW HUTCHINSON POLAND SP. Z O.O. SERDECZNIE PROSIMY WAS O POPARCIE NASZYCH ŻĄDAŃ PŁACOWYCH I STRAJKU!!!

Piotr Duda

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Serdecznie zachęcamy do udziału we wtorkowej pikiecie w Żywcu i jednocześnie prosimy organizacje związkowe o poparcie (najlepiej na piśmie) dla naszych kolegów z Hutchinsona 2. Pokażmy im, że nie są sami, że wspieramy ich żądania i nie zostawimy w potrzebie samych. Solidarność!

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Po awansie na mundialu w Katarze. Trener Czesław Michniewicz zabiera głos Wiadomości
Po awansie na mundialu w Katarze. Trener Czesław Michniewicz zabiera głos

"Awans w pełni zasłużony, ale nerwy były ogromne" - przyznał trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz po porażce z Argentyną 0:2 w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie i zakwalifikowali się do 1/8 finału dzięki lepszemu bilansowi bramek niż Meksyk.

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie zatrzymanego Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie zatrzymanego

Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Polska przegrywa z Argentyną. Ale gramy dalej na mundialu w Katarze Wiadomości
Polska przegrywa z Argentyną. Ale gramy dalej na mundialu w Katarze

Polska przegrała z Argentyną w trzecim meczu mistrzostw świata piłki nożnej w Katarze. Mimo porażki Biało-Czerwoni zagrają w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata.

Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Co na to ratusz? Wiadomości
Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Co na to ratusz?

Władze Warszawy odmówiły komentarza ws. zatrzymania przez CBA szefa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza Michała D.

Dramat Biało-Czerwonych tuż po gwizdku. Argentyna strzela bramkę Wiadomości
Dramat Biało-Czerwonych tuż po gwizdku. Argentyna strzela bramkę

Polska przegrywa z Argentyną 0:1 w 46. minucie meczu piłkarskich mistrzostw świata. Bramkę zdobył Alexis Mac Allister.

Bandyto, stój. To jest nagranie z kolizji Jerzego S.? [WIDEO] Wiadomości
"Bandyto, stój." To jest nagranie z kolizji Jerzego S.? [WIDEO]

Aktor Jerzy S. usłyszał we wtorek zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Tymczasem "Fakt" opublikował film, który jak twierdzi obrazuje wspomnianą kolizję.

Wojciech Szczęsny obronił rzut karny. Strzelał Leo Messi Wiadomości
Wojciech Szczęsny obronił rzut karny. Strzelał Leo Messi

W 39. minucie Wojciech Szczęsny obronił rzut karny wykonywany przez Lionela Messiego w meczu z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata.

Znany poseł odchodzi z Polska 2050. Jest oświadczenie Wiadomości
Znany poseł odchodzi z Polska 2050. Jest oświadczenie

„Rozstaję się z partią Polska 2050. Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji, jak i dla mnie” — poinformował Wojciech Maksymowicz.

Afera w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie Wiadomości
Afera w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie

Zawrzało wokół Pałacu Bukingham. Wszystko za sprawą oskarżeń wobec jednego z członków czołowego zespołu króla Karola III. Brytyjskie media pisały o „aferze”. W sieci pojawiło się stanowisko księcia Williama i Kate Middleton.

„Dzień Dobry TVN otwórzcie oczy”. Burza po występie Małgorzaty Rozenek Wiadomości
„Dzień Dobry TVN otwórzcie oczy”. Burza po występie Małgorzaty Rozenek

Za nami kolejny występ Małgorzaty Rozenek w roli prowadzącej „Dzień dobry TVN”. W sieci po raz kolejny rozpętała się burza. Widzowie nie kryją oburzenia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe