Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie

To już tydzień, odkąd pracownicy zakładu Hutchinson 2 w Żywcu strajkują. Zarząd spółki od kilku miesięcy odmawia przyznania pracownikom podwyżki w wysokości 3,70 zł, nie proponując nic w zamian. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował list do Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych i światowego zarządu firmy Hutchinson z informacją o stanie negocjacji i prośbą o wsparcie dla strajkujących.
fot. Solidarność Podbeskidzie Tydzień strajku w Hutchinsonie. Piotr Duda apeluje o wsparcie
fot. Solidarność Podbeskidzie

Po wielu miesiącach negocjowania podwyżek dla pracowników zakładu Hutchinson 2 tydzień temu pracownicy podjęli wspólnie decyzję o rozpoczęciu strajku. Niestety, do tej pory zarząd firmy nie rozpoczął konstruktywnych rozmów w sprawie i nie przedstawił propozycji rozwiązania sporu. Strajk nadal trwa i trwać będzie aż do odwołania. Na najbliższy wtorek o 12:00 pod zakładem w Żywcu zaplanowano pikietę, na którą organizatorzy (OZ Hutchinson 2 i ZR Podbeskidzie NSZZ „S”) zapraszają wszystkich chętnych, aby wesprzeć żądania związkowców i pracowników. Mile widziani są wszyscy, niezależnie od regionu czy branży. Swoją obecność na pikiecie zapowiedział także szef Solidarności, Piotr Duda, z którego inicjatywy powstał również list z prośbą o poparcie dla strajkujących. Jego adresatami, poza najwyższymi oficjelami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, są także członkowie głównego zarządu firmy Hutchinson we Francji. Poniżej przedstawiamy treść dokumentu:

Drodzy Koledzy i Koleżanki!

Zwracamy się do Was z prośbą o poparcie żądań płacowych i strajku prowadzonego przez naszych kolegów w Hutchinson Poland Sp. z o.o. w Żywcu niemal wszyscy pracownicy zdecydowali się przyłączyć do bezterminowego strajku poprzedzonego wszelkimi wymaganymi procedurami i rozmowami z zarządem.

Strajk jest konsekwencją fiaska wielomiesięcznych negocjacji o podwyżki wynagrodzeń. Przypomnijmy, że „Solidarność” wystąpiła o podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł (mniej niż 1 euro!) do stawki godzinowej. Choć związkowcy od początku deklarowali wolę porozumienia i byli otwarci na każdą sensowną propozycję ze strony pracodawcy, to jednak rozmowy nie przyniosły efektu. Rokowania, prowadzone w trybie sporu zbiorowego, także spełzły na niczym. Dokładnie tak samo zakończyły się kwietniowe mediacje z udziałem mediatora.

Kondycja firmy jest dobra,  tymczasem praca na produkcji jest bardzo ciężka, słabo opłacana, więc zakład boryka się z dużą rotacją pracowników. Podwyżka mogłaby zrekompensować ciężkie warunki pracy.

W IMIENIU STRAJKUJĄCYCH PRACOWNIKÓW HUTCHINSON POLAND SP. Z O.O. SERDECZNIE PROSIMY WAS O POPARCIE NASZYCH ŻĄDAŃ PŁACOWYCH I STRAJKU!!!

Piotr Duda

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Serdecznie zachęcamy do udziału we wtorkowej pikiecie w Żywcu i jednocześnie prosimy organizacje związkowe o poparcie (najlepiej na piśmie) dla naszych kolegów z Hutchinsona 2. Pokażmy im, że nie są sami, że wspieramy ich żądania i nie zostawimy w potrzebie samych. Solidarność!

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe