Nowe informacje nt. zapory na granicy. Jest termin zakończenia prac budowlanych

Zastępca ministra spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował na Twitterze, iż budowa zapory na granicy z Białorusią powoli dobiega końca.
 Nowe informacje nt. zapory na granicy. Jest termin zakończenia prac budowlanych
/ fot. Twitter - @WasikMaciej

"Mamy już wykonane 120 km zapory na granicy z Białorusią. Tak, jak zakładaliśmy,  prace budowlane powinny zakończyć się do końca miesiąca!" - poinformował w mediach społecznościowych Maciej Wąsik.

Zapora na granicy z Białorusią

Zapora, która powstaje na granicy z Białorusią, jest strategiczną inwestycją państwową, która ma chronić nienaruszalność polskiej granicy. Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone zwojami drutu ostrzowego tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery).  Część granicy, gdzie powstaje zabezpieczenie, została podzielona na cztery odcinki. Firma BUDIMEX SA jest odpowiedzialna za budowę zapory na odcinkach o łącznej długości 105,55 km, natomiast konsorcjum firm UNIBEP SA i BUDREX Sp. z o.o. zbuduje zabezpieczenie na odcinkach o łącznej długości 80,70 km.

Do budowy zapory zostanie zużyte m.in. ponad 50 tys. ton stali. To m.in. ponad 40 tys. sztuk przęseł stalowych. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. 

Oprócz bariery fizycznej na granicy powstanie też bariera elektroniczna, na którą składają się urządzenia takie jak kamery i czujniki ruchu.

Zapora będzie wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt - analogicznie, jak przy budowie autostrad. Rzeki graniczne, cieki wodne, tereny bagienne nie będą zagrodzone. Na tych odcinkach zostaną zastosowane inne systemy ochrony, co umożliwi dzikim zwierzętom swobodne przekraczanie granicy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe