Cyryl wykreślony z listy osób objętych sankcjami UE

Zwierzchnik Patriarchatu Moskiewskiego, Cyryl I, zgodnie z doniesieniami medialnymi miał zostać skreślany z listy osób i podmiotów gospodarczych objętych szóstym pakietem sankcji unijnych wobec Rosji, spowodowanych inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Od lewej: Cyryl I, Władimir Putin Cyryl wykreślony z listy osób objętych sankcjami UE
Od lewej: Cyryl I, Władimir Putin / YT print screen/CBS Sunday Morning

 

Patriarcha Cyryl, jako zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, w swoim głoszeniu opowiada się za zbrojną napaścią rosyjską na Ukrainę.

- To zdumiewające, że wielki i potężny kraj nigdy nikogo nie zaatakował – bronił tylko swoich granic - mówił w maju Cyryl podkreślając, że Rosja nikogo nie napadła.

Portal euronews.com pisze, że UE "oskarża patriarchę Cyryla o wspieranie inwazji na Ukrainę i propagandę reżimu Władimira Putina".

"Patriarcha Cyryl, zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego, zostanie wykluczony z najnowszego pakietu sankcji UE wobec Rosji po sprzeciwie Węgier" - informować mają portal euronews.com trzej unijni dyplomaci.

Od spełnienia tego postulatu Węgry uzależnić miały swoje poparcie dla zatwierdzenia sankcji. Przypomnijmy, że aby sankcje mogły wejść w życie, muszą zostać poparte przez wszystkie kraje członkowskie UE.

Sprawa sankcji dyskutowana była dziś w Luksemburgu podczas spotkania unijnych ambasadorów.

"Premier Orbán o sankcjach wobec patriarchy Moskwy Cyryla: Węgry będą oczywiście przestrzegać wspólnej decyzji UE. Zdaniem premiera stanowisko Węgier w sprawie patriarchy "znane było od dawna" i nikt na szczycie w Brukseli nie sprzeciwił się mu" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik Kancelarii Premiera Węgier Zoltan Kovacs.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe