Ma ponad 3 mln obserwujących na Facebooku. Właśnie został biskupem ordynariuszem

2 czerwca br. papież mianował nowego ordynariusza diecezji Winona-Rochester[ w stanie Minnesota. Oficjalnie obejmie on diecezję w lipcu, jednak już teraz wyraża radość z powodu nowego zadania. Jeden z najbardziej znanych medialnie duchownych amerykańskich, bp Robert Barron, podzielił się w mediach społecznościowych
 Ma ponad 3 mln obserwujących na Facebooku. Właśnie został biskupem ordynariuszem
/ pixabay.com/geralt

"Przyjaciele, jestem zachwycony i przepełniony pokorą, gdy dowiaduję się, że papież Franciszek mianował mnie dziewiątym biskupem diecezji Winona-Rochester (Minnesota)" - napisał hierarcha.

Bp Barron, który dotąd pełnił urząd biskupa pomocniczego diecezji Los Angeles stwierdza, że "z prawdziwym smutkiem w sercu" żegna się z osobami ze swojego obecnego miejsca posługi. "Razem przeszliśmy przez pożar, powódź, lawiny błotne i COVID, i  nigdy nie zapomnę Waszej dobroci wobec mnie i nigdy nie przestanę czerpać siły z Waszej wiary".

Hierarcha, który założył i prowadzi - znany w całych Stanach Zjednoczonych oraz poza ich granicami - apostolat Word on Fire [Słowo w ogniu - tłum.], porusza także temat dalszej działaności organizacji. "Wielu może się zastanawiać, co to oznacza dla ważnej pracy Word on Fire Catholic Minisisters. Odpowiedź brzmi krótko, że z pewnością będzie to kontynuowane! Dzięki naszemu utalentowanemu personelowi będziemy regularnie dostarczać Wam filmy, wywiady, artykuły, kazania i codzienne refleksje. Będziemy kontynuować pracę z Instytutem Word on Fire, serią „Słowo o ogniu Biblii”, inicjatywą „Liturgia godzin”, naszymi licznymi książkami i programami na YouTube, a także innymi ekscytującymi rzeczami, które pojawią się w przygotowaniu" - zapewnia duchowny. Biskup prosi także o modlitwę za niego i jego nowych diecezjan.

Ten katolicki hierarcha prowadzi od dłuższego czasu szeroko zakrojoną działalność ewangelizacyjną za pośrednictwem mediów społecznościowych, bierze także udział w publicznych dyskusjach na tematy wiary. Na Facebooku jego konto ma 3,1 mln obserwujących, na You Tubie ponad 500 tys. subskrybentów, działa także na Twitterze.

Robert Barron ma obecnie 62 lata, wyświęcony został w roku 1986 w Chicago, gdzie pełnił później funkcję rektora Uniwersytetu St. Mary of the Lake, był także wykładowcą na innych uczelniach amerykańskich oraz w Rzymie. W 2015 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. W roku 1999 założył wspólnotę Word on Fire. Jest filozofem i doktorem teologii a także uznanym mówcą i autorem licznych publikacji. 

Diecezja Winona-Rochester, którą w lipcu obejmie nominat, nie jest terenem łatwym. Jak podaje Catholic News Agency, w roku 2018 ogłosiła ona upadłość z powodu ponad stu roszczeń dotyczących wykorzystywania seksualnego przez duchownych. Ówczesny biskup John Quinn powiedział wtedy, że łącznie siedemnastu księży zostało tu oskarżonych o nadużycia. Diecezja obejmuje 107 parafii, na jej terenie mieszka ponad 130 000 katolików.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe