Na dobry początek współpracy

– W sferze rolno-spożywczej jest bardzo dużo problemów. Dlatego musimy zacząć działać wspólnie – mówili uczestnicy spotkania przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Pierwsze spotkanie robocze obu organizacji związkowych odbyło się w Warszawie 3 czerwca 2022 roku.
 Na dobry początek współpracy
/ fot. M. Żegliński

– Cieszę się, że doszło do tego spotkania. O taki kontakt i bliższą współpracę z Solidarnością Rolników Indywidualnych zabiegałem od mojego wyboru na przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” od 2018 roku – relacjonuje Zbigniew Sikorski. – Byłem nawet na posiedzeniu Krajowej Rady NSZZ RI „Solidarność”. Przedstawiłem nasze postulaty, przedstawiłem informację o współpracy. Niestety, do niedawna nie było odzewu. Niedawno jednak w NSZZ RI „Solidarność” nastąpiły zmiany. Jest nowy przewodniczący, Tomasz Obszański. Jak widać, na moją prośbę o współpracę odpowiedział korzystnie. Stawił się na spotkanie. Dziś było pierwsze, będą na pewno kolejne. Planujemy podpisać porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach naszych organizacji dla dobra zarówno pracowników, jak i rolników – mówi przewodniczący Sikorski.

Podczas spotkania omówiono szereg tematów dotyczących szczególnie branż, gdzie ścierają się interesy pracowników branży spożywczej i rolników. 

– Pan broni pracowników, a my jesteśmy po to, by bronić rolników. Rolnik musi wiedzieć, dla kogo produkuje, za ile produkuje i wie, że to sprzeda – mówił podczas spotkania Tomasz Obszański. 

Zbigniew Sikorski zaś przekonywał, że w jego interesie jest obrona praw pracowników branży spożywczej, niezależnie od tego, czy pracują u pracodawcy z polskim czy zagranicznym kapitałem. – Wszędzie tam są zatrudnieni „nasi” pracownicy – przekonywał.

To było pierwsze spotkanie organizacji, ale będą następne. Przedstawiciele organizacji ustalili, że wspólnie będą pracować nad wspólnymi stanowiskami dotyczącymi poszczególnych sfer działalności branż spożywczo-rolniczych.

 

– Tematów jest dużo. Każda organizacja ma swoje priorytety. Jednak wsłuchując się we wszystkie dziś poruszane kwestie, wiodącym tematem jest niewątpliwie Narodowy Holding Spożywczy, który ma zostać powołany w najbliższym czasie. Tutaj przedstawiciele Solidarności Rolników Indywidualnych chcieliby mieć coś do powiedzenia, a my już w najbliższym czasie wraz z Krajowym Sekretariatem Rolnictwa będziemy podpisywać porozumienie społeczne pomiędzy naszymi Sekretariatami i Ministerstwem Rolnictwa w tej sprawie – komentuje Zbigniew Sikorski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe