Premier Czech: Uzależniliśmy się od surowców z Rosji, ale miejmy nadzieję, że Polska przyjdzie nam z pomocą

–Uzależniliśmy się od surowców rosyjskich i chcemy jak najszybciej to uzależnienie zakończyć. Miejmy nadzieję, że przyjdzie nam tutaj z pomocą Polska, dlatego będziemy dalej dyskutować i negocjować w sprawach związanych z energetyczną infrastrukturą – powiedział w piątek premier Czech Peter Fiala.
Petr Fiala Premier Czech: Uzależniliśmy się od surowców z Rosji, ale miejmy nadzieję, że Polska przyjdzie nam z pomocą
Petr Fiala / fot. PAP/Marcin Obara

W Pradze odbyły się się w piątek konsultacje międzyrządowe. Ich zwieńczeniem było podpisanie umów o współpracy między resortami obu krajów ws. obronności i infrastruktury.

Premier Fiala na wspólnej z premierem Morawieckim konferencji prasowej powiedział, że strona czeska ma "pełną świadomość faktu, że Czechy w ostatnich latach nie podejmowały wystarczających wysiłków po to, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne".

– Uzależniliśmy się od surowców rosyjskich i chcemy jak najszybciej to uzależnienie zakończyć. Miejmy nadzieję, że przyjdzie nam tutaj w sukurs Rzeczpospolita Polska, dlatego będziemy dalej dyskutować i negocjować w sprawach związanych z energetyczną infrastrukturą, chodzi tutaj głównie o przywrócenie projektu Stork II i budowanie infrastruktury gazociągowej – powiedział szef czeskiego rządu.

Jak mówił, projekt ten w ostatnim czasie był "w uśpieniu", a powrót do jego realizacji da możliwość wzmocnienia sytuacji Czech.

W odpowiedzi na słowa szefa czeskiego rządu, polski premier podkreślił, że „Polska i Czechy są dla siebie jednymi z głównych partnerów handlowych”.

Będziemy (...) realizować połączenia strukturalne ze zdwojoną mocą. Polska postara się dopomóc Republice Czeskiej w projektach takich jak gazociąg Stork, innych ważnych dla Czech, żeby uniezależnić się od „ruskich”, od szantażystów, od tych, którzy rozpoczęli wojnę – zapowiedział.

– Będziemy robili wszystko, żeby nasze porty nad Bałtykiem były dostępne dla handlu i potrzeb czeskich – dodał Mateusz Morawiecki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe