Profanacja konsekrowanych hostii i kradzież wartego 2 mln dolarów tabernakulum

Do zuchwałej kradzieży zabytkowego tabernakulum, w którym znajdowały się konsekrowane hostie, oraz aktu wandalskiego, polegającego na odcięciu głowy posągowi, doszło kilka dni temu w Nowym Jorku. Złodzieje rozsypali hostie po ołtarzu.
 Profanacja konsekrowanych hostii i kradzież wartego 2 mln dolarów tabernakulum
/ pixabay.com/kmckaskle

W katolickim kościele św. Augustyna na nowojorskim Brooklynie niewykryci dotychczas sprawcy ukradli szczerozłote tabernakulum i „przy okazji” obcięli głowę znajdującemu się tam posągowi anioła. O włamaniu, do którego doszło między 26 a 28 maja, opowiedział 29 bm. miejscowy proboszcz ks. Frank Tumino, nazywając je „haniebnym brakiem szacunku zarówno dla eucharystii, jak i dla historycznej i artystycznej wartości tych obiektów”.

Inkrustowane klejnotami tabernakulum zostało wykonane z 18-karatowego złota w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Jego wartość wycenia się na 2 mln dolarów. W wywiadzie dla gazety „Miami Herald” proboszcz podkreślił, że złodzieje „musieli się mocno napracować, aby włamać się do systemu zabezpieczającego ten obiekt”.

Zwrócił poza tym uwagę, że sprawcy „wykazali zupełny brak poszanowania dla znajdujących się w tabernakulum konsekrowanych hostii, które rozsypali na ołtarzu”. Zdaniem kapłana „jest to naprawdę przygnębiajcie, tabernakulum jest bowiem poza liturgią najważniejszym punktem odniesienia w naszej wierze, gdyż znajduje się tam Ciało Chrystusa, które zanosimy m.in. do chorych”.

Policja nowojorska poszukuje obecnie jakichkolwiek śladów, które mogłyby pomóc w ustaleniu winnych włamania w kościele.

o. jj (KAI Tokio) / Nowy Jork


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe