Filipiński arcybiskup posiadał zdolność bilokacji?

21 maja br. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kilkorga kandydatów na ołtarze. Wśród nich jest zmarły w 1988 roku filipiński arcybiskup Teofilo Camomot, który według relacji świadków - w tym kardynała Ricardo Vidala - posiadał dar bilokacji.
Abp Teofilo Camomot 1941 r. Filipiński arcybiskup posiadał zdolność bilokacji?
Abp Teofilo Camomot 1941 r. / wikipedia/CC BY-SA 3.0

Abp Teofilo Camomot urodził się w roku 1914 roku. W 27 lat został wyświęcony na kapłana, a 14 lat później został biskupem pomocniczym Jaro. 29 maja 1955 roku otrzymał sakrę biskupią. Gdy miał 44 lata, w dniu 10 czerwca 1958 roku, został arcybiskupem koadiutorem diecezji Cagayan de Oro na Filipinach. Zginął w wypadku samochodowym w 1988 roku. W toku jest jego proces beatyfikacyjny. Obecnie przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.

Tyle jeśli chodzi o biogram. Tymczasem zeznania świadków mówią o niezwykłych umiejętnościach hierarchy, do których należeć miały, według Komitetu Arcybiskupa Camomota w Cebu, np. lewitacja podczas modlitwy, uzdrawianie chorych i bilokacja. Zgodnie z definicją "bilokacja" to "możliwość znajdowania się w dwóch miejscach jednocześnie. W mistyce chrześcijańskiej bilokacja zaliczana jest do darów charyzmatycznych o charakterze nadprzyrodzonym. Osoby, które opisane są jako doświadczające bilokacji są w pełni świadome swojego przebywania w dwóch miejscach". O jednej z takich sytuacji mówić miał w specjalnym oświadczeniu kard. Ricardo Vidal, który utrzymywał, że dokładnie na trzy lata przed śmiercią, 27 września 1985 roku, abp Camomot przebywał z nim, a jednocześnie widziany był przez świadków w innym miejscu, w którym udzielać miał sakramentu chorych.

Abp Camomot był także cenionym spowiednikiem oraz założycielem Tercjarek Najświętszej Eucharystii, znanych obecnie jako Córki św. Teresy. Do ostatnich swoich spowiedzi przed śmiercią mieli zgłaszać się do niego liczni księża.

Hierarcha zginął w wypadku samochodowym 27 września 1988 roku. W maju 2022 roku papież Franciszek posunął do przodu sprawę procesu beatyfikacyjnego filipińskiego duchownego zatwierdzając dekret o heroiczności cnót kardynała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe