CNN: Kraje Zachodu wypracowują sposób na zakończenie wojny na Ukrainie

USA i ich sojusznicy podkreślają potrzebę wynegocjowania porozumienia w celu zakończenia wojny na Ukrainie – twierdzi stacja CNN powołując się na amerykańskich urzędników.
 CNN: Kraje Zachodu wypracowują sposób na zakończenie wojny na Ukrainie
/ fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Według nieoficjalnych informacji CNN, w ostatnich tygodniach amerykańscy urzędnicy regularnie spotykali się ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii oraz innych europejskich krajów, by przedyskutować ewentualne zasady zawieszenia broni na Ukrainie.Wśród tematów znalazł się czteropunktowy plan zaproponowany przez Włochy. Pierwszy z punktów to zawieszenie broni na Ukrainie i demilitaryzacja linii frontu pod nadzorem ONZ. Drugi etap to negocjacje na temat statusu Ukrainy i przystąpienie tego kraju do UE. Trzecim etapem miałoby być zawarcie dwustronnego porozumienia między Ukrainą a Rosją w sprawie Krymu i Donbasu, zaś czwartym wielostronne porozumienie w sprawie pokoju i bezpieczeństwa w Europie, które obejmowałoby rozbrojenie i kontrolę zbrojeń, zapobieganie konfliktom i środki budowy zaufania.

Według CNN Ukraina nie jest bezpośrednio zaangażowana w te rozmowy, choć – jak podkreślono – „nic dla Ukrainy bez Ukrainy”. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że USA nie naciska na Ukrainę, by ta usiadła do stołu negocjacyjnego z Moskwą, lecz na Zachodzie panuje przekonanie, że jeśli oba kraje nie powrócą do rozmów, to wojna będzie się przeciągać latami.

– Możemy zaproponować dowolne plany, ale w tej chwili Kijów raczej nie zgodzi się na nic, co wiązałoby się z ustępstwami w kwestii terytorium – mówi CNN jeden z urzędników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe