CNN: Kraje Zachodu wypracowują sposób na zakończenie wojny na Ukrainie

Według nieoficjalnych informacji CNN, w ostatnich tygodniach amerykańscy urzędnicy regularnie spotykali się ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii oraz innych europejskich krajów, by przedyskutować ewentualne zasady zawieszenia broni na Ukrainie.
Wśród tematów znalazł się czteropunktowy plan zaproponowany przez Włochy. Pierwszy z punktów to zawieszenie broni na Ukrainie i demilitaryzacja linii frontu pod nadzorem ONZ. Drugi etap to negocjacje na temat statusu Ukrainy i przystąpienie tego kraju do UE. Trzecim etapem miałoby być zawarcie dwustronnego porozumienia między Ukrainą a Rosją w sprawie Krymu i Donbasu, zaś czwartym wielostronne porozumienie w sprawie pokoju i bezpieczeństwa w Europie, które obejmowałoby rozbrojenie i kontrolę zbrojeń, zapobieganie konfliktom i środki budowy zaufania.
Według CNN Ukraina nie jest bezpośrednio zaangażowana w te rozmowy, choć - jak podkreślono - "nic dla Ukrainy bez Ukrainy". Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że USA nie naciska na Ukrainę, by ta usiadła do stołu negocjacyjnego z Moskwą, lecz na Zachodzie panuje przekonanie, że jeśli oba kraje nie powrócą do rozmów, to wojna będzie się przeciągać latami.
- Możemy zaproponować dowolne plany, ale w tej chwili Kijów raczej nie zgodzi się na nic, co wiązałoby się z ustępstwami w kwestii terytorium - mówi CNN jeden z urzędników.
Gen. Wroński: Jeżeli USA wyjdą z NATO, stworzą twardą alternatywę

UE wstrzyma pomoc dla Ukrainy? Berliner Zeitung: Nie chodzi tylko o sprzeciw Orbana
Niemiecki raport obnaża system Ukrainy: korupcja to tylko wierzchołek góry lodowej

Nauczyciel historii na czele kompanii saperów? Nietypowy przydział mobilizacyjny

„Rosja zwiększa aktywność na froncie”. Zełenski o sytuacji na Ukrainie

