"To jest kluczowy czynnik". Brytyjski wywiad tłumaczy, dlaczego Rosjanie odnoszą zwycięstwa w Donbasie

"Połączenie uderzeń powietrznych i artyleryjskich było kluczowym czynnikiem ostatnich sukcesów taktycznych Rosji w regionie" - brzmi fragment notatki, jaką brytyjski wywiad opublikował w sobotę w mediach społecznościowych. Komentarz brytyjskich służb tłumaczy, dlaczego Rosja obecnie odnosi zwycięstwa w Donbasie.
/ PAP/EPA/STR

"Aktywność rosyjskiego lotnictwa nad spornymi terenami w Donbasie utrzymuje się na wysokim poziomie, a rosyjskie samoloty przeprowadzają uderzenia z wykorzystaniem zarówno amunicji kierowanej, jak i niekierowanej" - czytamy w opublikowanej przez brytyjski wywiad notatce. Jak podano, niezdolność Rosji do zniszczenia ukraińskich strategicznych systemów obrony powietrznej w pierwszych dniach konfliktu ograniczyła jej możliwości zapewnienia taktycznego wsparcia lotniczego dla naziemnych elementów manewrowych, co przyczyniło się do niepowodzenia w natarciu na Kijów.

"W rezultacie rosyjskie działania powietrzne w dużej mierze ograniczały się do głębokich uderzeń z wykorzystaniem pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza i z powierzchni ziemi, mających na celu zakłócenie przemieszczania się ukraińskich posiłków i zaopatrzenia. Same te uderzenia nie wywarły jednak znaczącego wpływu na przebieg konfliktu, a rosyjskie zapasy precyzyjnych pocisków kierowanych zostały prawdopodobnie znacznie uszczuplone" - podkreślono. Zdaniem Brytyjczyków obecnie Rosja skoncentrowała się na Donbasie, dlatego była w stanie zwiększyć wykorzystanie lotnictwa taktycznego do wspierania postępów w wojnie, łącząc naloty z zmasowanym ostrzałem artyleryjskim, co pozwoliło jej wykorzystać przytłaczającą siłę ognia.

"Połączenie uderzeń powietrznych i artyleryjskich było kluczowym czynnikiem ostatnich sukcesów taktycznych Rosji w regionie" - podkreślono. 

"Zwiększone użycie niekierowanej amunicji doprowadziło do szerokiego zniszczenia obszarów zabudowanych w Donbasie i prawie na pewno spowodowało znaczne straty uboczne i ofiary wśród ludności cywilnej" - podsumowali Brytyjczycy.

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe