Egipskie media: Przełom w dostawach żywności. Do Egiptu dotrą cztery transporty ukraińskiej pszenicy z Polski

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie planowo niszczą ukraińskie zbiory pszenicy, kradną maszyny rolnicze i zboże. Może to doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego, ponieważ Ukraina jest jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie.
Pszenica Egipskie media: Przełom w dostawach żywności. Do Egiptu dotrą cztery transporty ukraińskiej pszenicy z Polski
Pszenica / Pixabay.com

Polska zaproponowała Ukrainie transport pszenicy koleją przez polskie terytorium i eksport z polskich portów.

Egipski minister zaopatrzenia i handlu wewnętrznego Ali Moselhi ogłosił, że zakontraktowano cztery ładunki pszenicy z Ukrainy, co ma stanowić przełom w dostawach żywności do Egiptu.

Przemawiając przy okazji otwarcia Międzynarodowej Wystawy Technologii i Sprzętu dla Przemysłu Zbożowego w Nasr City, Moselhi powiedział, że strona ukraińska zaproponowała przewiezienie ładunków z Ukrainy do Polski koleją, a następnie do Egiptu. 

 

Egipt importerem pszenicy

Egipt jest jednym z największych importerów pszenicy, ponieważ nie jest w stanie własną produkcją zaspokoić potrzeb swoich mieszkańców. Roczne zapotrzebowanie Egiptu na pszenicę wynosi ponad 20 milionów ton, alokalna produkcja to ok. 10 milionów ton. Sporą część importu pokrywał zbożem z Ukrainy. Od czasu wybuchu wojny, stara się znaleźć źródła alternatywne, zwiększyć produkcję własną i rozbudować magazyny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe