Ukraińcy wyjeżdżają na Zachód i na Ukrainę. Ilu zostało w Polsce?

Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z portalem tvp.info powiedziała, że "na dzień dzisiejszy 180 tys. uchodźców podjęło pracę na mocy specustawy".
 Ukraińcy wyjeżdżają na Zachód i na Ukrainę. Ilu zostało w Polsce?
/ PAP/Maksim Poliszczuk

W Polsce w chwili obecnej może przebywać od ok 1 do 1,5 mln uchodźców, przy czym 1,15 mln jest zarejestrowanych w systemie PESEL.

Portal tvp.info przypomina, że część przybyłych do Polski uchodźców – których łącznie było ponad 3 mln, wyjechała do innych państw Unii Europejskiej lub powróciła na Ukrainę. 

"Nowa siła robocza"


– Obecnie 180 tys. uchodźców podjęło pracę na mocy specustawy. Prawdopodobnie niektórzy podjęli prace dorywcze w sektorze usług opiekuńczych. Biorąc pod uwagę strukturę demograficzną uchodźców zarejestrowanych w systemie PESEL – 46 proc. z nich jest w wieku produkcyjnym – oznacza to wskaźnik zatrudnienia ukraińskich uchodźców na poziomie 31 proc.

– wylicza w rozmowie z tvp.info Paula Kukołowicz.

Analityk podkreśla, że dostępność nowej siły roboczej – w postaci uchodźców z Ukrainy - pozytywnie wpływa na polski rynek pracy – którego podstawową bolączką w ostatnich latach była rosnąca liczba wakatów i problemy z ich obsadzeniem. 

– Według danych GUS na koniec 2021 r. firmy w Polsce zgłosiły 137,4 tys. wolnych miejsc pracy – a biorąc pod uwagę fakt, że badanie GUS nie dotyczyło mikrofirm, to realna liczba wakatów w całej gospodarce mogła być jeszcze wyższa

– komentuje.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe