Najnowszy sondaż wyborczy. Wzrost ZP, spadek KO, aż sześć ugrupowań w Sejmie

Sondaż United Surveys. Na prowadzeniu w dalszym ciągu jest Zjednoczona Prawica z Prawem i Sprawiedliwością na czele. Przewaga obozu rządzącego dalej jest spora, lecz czy wystarczy w tym przypadku do kontynuacji samodzielnych rządów?
 Najnowszy sondaż wyborczy. Wzrost ZP, spadek KO, aż sześć ugrupowań w Sejmie
/ Krystian Maj/KPRM

Nowy sondaż United Surveys. Pierwsze miejsce tradycyjnie przypadło Zjednoczonej Prawicy, która odnotowała delikatny wzrost poparcia.

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni. Z kolei poniżej podium jest Lewica, Konfederacja i Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska, które jako ostatnie przekraczają w tym badaniu próg wyborczy.

Wyniki sondażu

Zjednoczona Prawica w sondażu United Surveys otrzymała 36,5 proc. głosów. Oznacza to wzrost o 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 24,9 proc. Dla KO jest to spadek o 0,3 pkt proc. Trzecia Polska 2050 może pochwalić się poparciem rzędu 11 proc., co oznacza, że zyskała aż 2,4 pkt proc.

Poza podium znalazła się Lewica z wynikiem 9,4 proc., Konfederacja z 5,6 proc. (wzrost o 0,4 pkt proc.). Powyżej progu wyborczego znalazło się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska z wynikiem 5,3 proc., co oznacza spadek dla Ludowców o 0,4 pkt proc. Aż 7,3 proc. badanych nie było w stanie stwierdzić, na którą partię oddać głos. Frekwencja wynosiłaby 54,9 proc.

Podział na mandaty

Wirtualna Polska, która zleciła wykonanie sondażu, poprosiła profesora Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego o przeliczenie ilości możliwych zdobytych mandatów na podstawie wyżej przytoczonych wyników sondażu.

Na tej podstawie najwięcej mandatów przypadłoby Zjednoczonej Prawicy – 209. Koalicję Obywatelską reprezentowałoby 136 parlamentarzystów, a Polskę 2050 – 49. Lewica miałaby 39 mandatów, Konfederacja 15. Najmniej parlamentarzystów wprowadziłoby do Sejmu PSL – Koalicja Polska – 13 mandatów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe