loading
Proszę czekać...
Piotr Naimski: Najlepszą odpowiedzią na Nord Stream 2 jest realizacja własnej strategii - Baltic Pipe
Opublikowano dnia 23.06.2017 12:43
Naszą strategią jest zastąpienie dostaw ze wschodu gazem z norweskiego szelfu i LNG. Realizujemy ten plan konsekwentnie - powiedział dla biznesalert.pl Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski.

screen YT

Z rozbudowanego gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe uzyskamy 16-17 mld m3 rocznie


- powiedział dla biznesalert.pl Piotr Naimski. Dodał, że sami wydobywamy w Polsce ok 4 mld m3. Jako kraj na własny użytek zużywać będziemy około 16-18 mld m3. Oznacza to, że kilka mld m3 gazu będziemy mogli zaoferować i sprzedawać odbiorcom na Ukrainie i w środkowej Europie.

Ponadto planem polskiego rządu jest zastąpienie dostaw ze wschodu gazem norweskiego szelfu i LNG. Oprócz potencjalnej budowy Nord Stream 2, wątpliwości ostatnio budziły techniczne problemy związane z jakością przesyłanego z Rosji surowca. Nie wiadomo, w jakim stanie technicznym są rosyjskie gazociągi, co stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski w przypadku uzależnienia się od Gazpromu.
 

Wiele wskazuje na to, że gaz z Nord Stream 2 ma być przeznaczony dla naszego regionu Europy, a nie dla Zachodu


- powiedział Piotr Naimski. Jak określił, spór w sprawie tej inwestycji jest wielotorowy, gdyż planowana jest odnoga przez Niemcy do Czech i dalej do Europy Środkowej o nazwie EUGAL, co może być prawdziwym celem NS2.

Wg. Naimskiego Nord Stream 2 powinien być podporządkowany regulacjom unijnym. Odmienne stanowisko stoi w sprzeczności z faktem, że całe dno Morza Bałtyckiego zajmują strefy ekonomiczne państw nadbałtyckich. Działania Komisji Europejskiej zmierzają zatem do podważenia prawa unijnego, co jest bardzo niekorzystnym precedensem dla całej wspólnoty.
 

Najlepszą odpowiedzią na Nord Stream 2 jest realizacja własnej strategii


- podsumował Piotr Naimski.


źródło: biznesalert.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog na szkołach
Wójt tłumaczy, że zareagował na to, jak katolicy traktowani są na Zachodzie, gdzie dyskryminuje się ich, a promuje zło moralne w postaci aborcji, eutanazji, związków homoseksualnych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.