loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Piotr Naimski: Najlepszą odpowiedzią na Nord Stream 2 jest realizacja własnej strategii - Baltic Pipe
Opublikowano dnia 23.06.2017 12:43
Naszą strategią jest zastąpienie dostaw ze wschodu gazem z norweskiego szelfu i LNG. Realizujemy ten plan konsekwentnie - powiedział dla biznesalert.pl Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski.

screen YT

Z rozbudowanego gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe uzyskamy 16-17 mld m3 rocznie


- powiedział dla biznesalert.pl Piotr Naimski. Dodał, że sami wydobywamy w Polsce ok 4 mld m3. Jako kraj na własny użytek zużywać będziemy około 16-18 mld m3. Oznacza to, że kilka mld m3 gazu będziemy mogli zaoferować i sprzedawać odbiorcom na Ukrainie i w środkowej Europie.

Ponadto planem polskiego rządu jest zastąpienie dostaw ze wschodu gazem norweskiego szelfu i LNG. Oprócz potencjalnej budowy Nord Stream 2, wątpliwości ostatnio budziły techniczne problemy związane z jakością przesyłanego z Rosji surowca. Nie wiadomo, w jakim stanie technicznym są rosyjskie gazociągi, co stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski w przypadku uzależnienia się od Gazpromu.
 

Wiele wskazuje na to, że gaz z Nord Stream 2 ma być przeznaczony dla naszego regionu Europy, a nie dla Zachodu


- powiedział Piotr Naimski. Jak określił, spór w sprawie tej inwestycji jest wielotorowy, gdyż planowana jest odnoga przez Niemcy do Czech i dalej do Europy Środkowej o nazwie EUGAL, co może być prawdziwym celem NS2.

Wg. Naimskiego Nord Stream 2 powinien być podporządkowany regulacjom unijnym. Odmienne stanowisko stoi w sprzeczności z faktem, że całe dno Morza Bałtyckiego zajmują strefy ekonomiczne państw nadbałtyckich. Działania Komisji Europejskiej zmierzają zatem do podważenia prawa unijnego, co jest bardzo niekorzystnym precedensem dla całej wspólnoty.
 

Najlepszą odpowiedzią na Nord Stream 2 jest realizacja własnej strategii


- podsumował Piotr Naimski.


źródło: biznesalert.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Marsz totalnej opozycji na śmietnik historii
Święto Wojska Polskiego powinno być okazją do radości i dumy dla każdego, kto kocha naszą ojczyznę.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli ktoś zastanawia się nad upadkiem niemieckiego dziennikarstwa, spieszę z odpowiedzią
Jeśli ktoś się zastanawia - tak jak ja - nad nieprawdopodobnym wręcz upadkiem dziennikarstwa - i w ogóle mediów - u naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli szuka tego przyczyny i próbuje się dowiedzieć, czy tak było zawsze, ewentualnie kiedy się to zaczęło, to odpowiedź jest właściwie tylko jedna: tak było zawsze.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Gospodarka w II kwartale także na „piątkę z plusem”
Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał tzw. szybki szacunek PKB w II kwartale tego roku, z którego wynika, że niewyrównany sezonowo wzrósł on realnie o 5,1% w stosunku do II kwartału 2017 roku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.