loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Piotr Naimski: Najlepszą odpowiedzią na Nord Stream 2 jest realizacja własnej strategii - Baltic Pipe
Opublikowano dnia 23.06.2017 12:43
Naszą strategią jest zastąpienie dostaw ze wschodu gazem z norweskiego szelfu i LNG. Realizujemy ten plan konsekwentnie - powiedział dla biznesalert.pl Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski.

screen YT

Z rozbudowanego gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe uzyskamy 16-17 mld m3 rocznie


- powiedział dla biznesalert.pl Piotr Naimski. Dodał, że sami wydobywamy w Polsce ok 4 mld m3. Jako kraj na własny użytek zużywać będziemy około 16-18 mld m3. Oznacza to, że kilka mld m3 gazu będziemy mogli zaoferować i sprzedawać odbiorcom na Ukrainie i w środkowej Europie.

Ponadto planem polskiego rządu jest zastąpienie dostaw ze wschodu gazem norweskiego szelfu i LNG. Oprócz potencjalnej budowy Nord Stream 2, wątpliwości ostatnio budziły techniczne problemy związane z jakością przesyłanego z Rosji surowca. Nie wiadomo, w jakim stanie technicznym są rosyjskie gazociągi, co stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski w przypadku uzależnienia się od Gazpromu.
 

Wiele wskazuje na to, że gaz z Nord Stream 2 ma być przeznaczony dla naszego regionu Europy, a nie dla Zachodu


- powiedział Piotr Naimski. Jak określił, spór w sprawie tej inwestycji jest wielotorowy, gdyż planowana jest odnoga przez Niemcy do Czech i dalej do Europy Środkowej o nazwie EUGAL, co może być prawdziwym celem NS2.

Wg. Naimskiego Nord Stream 2 powinien być podporządkowany regulacjom unijnym. Odmienne stanowisko stoi w sprzeczności z faktem, że całe dno Morza Bałtyckiego zajmują strefy ekonomiczne państw nadbałtyckich. Działania Komisji Europejskiej zmierzają zatem do podważenia prawa unijnego, co jest bardzo niekorzystnym precedensem dla całej wspólnoty.
 

Najlepszą odpowiedzią na Nord Stream 2 jest realizacja własnej strategii


- podsumował Piotr Naimski.


źródło: biznesalert.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Księża są naszymi braćmi
I stało się. Ustanowiono dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych i świętem państwowym. Sejm podjął decyzję o uhonorowaniu „prześladowanych księży, niezłomnych obrońców wiary chrześcijańskiej i niepodległej Polski”.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Taśmy, Tusk, Berlin i … pomarańcze
Najpierw ogłasza się, ze na tych taśmach jest coś o kupowaniu mieszkań na słupa, po czym następnego dnia publikuje się taśmę, na której tego wątku jakoś nie ma. Ale medialne „grzanie” było, tytuły i oskarżenia pozostały.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Wg. wielu Polaków, niektórzy widok pięknych, polskich Tatr, winni oglądać tylko zza krat
Były minister, specjalista od wyprzedaży majątku narodowego, eurodeputowany PO J.Lewandowski w kontekście odzyskania przez Polskę i polski rząd kolejki na Kasprowy Wierch drwiąco oświadczył zdumionym Polakom, że „Naszych pięknych Tatr na szczęście nie trzeba nacjonalizować - repolonizować….”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.