Zakupy przez internet w social media – jak robić je z głową?

Wpływ na decyzje e-konsumentów oraz to, który sklep wybiorą, ma bardzo wiele czynników. Do tych najważniejszych internauci zaliczają atrakcyjną cenę produktu, niskie koszty dostawy, pozytywne doświadczenia podczas wcześniejszych zakupów online oraz promocje i oferty specjalne. Jednak sporo osób podejmuje decyzje na podstawie opinii z portalów społecznościowych. Warto je weryfikować i wybierać oferty z głową. Sprawdźmy, jak robić zakupy przez internet w social media bez ryzyka!
 Zakupy przez internet w social media – jak robić je z głową?
/ grafika partnera

Opinie na portalach społecznościowych – czy mają wpływ na nasze decyzje?

Na podstawie opinii, które znaleźć można na portalach społecznościowych, serwisy internetowe wybiera 11% Polaków1. Największy wpływ mają one na młodych ludzi z przedziału wiekowego 15–24 – po przeczytaniu opinii na wybór danego sklepu decyduje się 15% osób. Jeszcze więcej, bo 17% e-konsumentów kierujących się opiniami w mediach społecznościowych, to osoby, które w ciągu ostatnich 2 lat w ogóle nie robiły zakupów przez internet2.

Warto również dodać, że spora część polskich internautów korzysta z mediów społecznościowych, gdzie nie tylko można poznać opinie czy produkty, ale także zamówić konkretny towar3. Aby uniknąć błędnych decyzji, warto robić zakupy w social mediach z głową.

Robisz zakupy w social media? Skorzystaj z 4 wskazówek!

Jeżeli regularnie robimy zakupy w internecie i chcemy wybierać odpowiednie oferty, warto  skorzystać z 4 sprawdzonych wskazówek.

  1. Porównanie ofert. Szybkość zakupów w social media i wiele pozytywnych opinii może powodować decyzję bez porównania oferty do innych, również tych poza mediami społecznościowymi. To z kolei może narazić nas na zapłacenie wyższej ceny albo niewłaściwy wybór. Dlatego zawsze porównujmy oferty z tymi, które znajdują się w sklepach online i innych miejscach4.
  2. Przemyślenie decyzji. Spontaniczne podejmowanie decyzji nie jest niczym złym, jednak nie zawsze przekłada się na odpowiedni zakup. Badania w Wielkiej Brytanii wykazały, że co druga osoba nie jest zadowolona ze swojego wyboru. Dlatego warto wstrzymać się z decyzją i dokładnie zastanowić nad tym, czy dany produkt lub usługa rzeczywiście spełni oczekiwania4.
  3. Dokładna weryfikacja oferty. Podczas zakupów przez internet można trafić na produkty i usługi niskiej jakości. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z parametrami oferowanego rozwiązania, a także poczytać komentarze innych konsumentów. Dodatkowo podawać swoje dane wyłącznie na zaszyfrowanych stronach („https://”)4.
  4. Korzystanie z bezpiecznych form płatności. Aby uniknąć oszustwa, warto płacić za zakupy w internecie bezpiecznie. Np. za pomocą aplikacji mobilnej Visa Mobile, służącej do potwierdzania płatności online, dzięki której nie musimy w każdym sklepie podawać danych osobowych czy karty płatniczej4. Aplikację w każdej chwili mogą sprawdzić użytkownicy telefonów z różnymi systemami, dlatego warto pobrać Visa Mobile i zacząć korzystać z bezpiecznych płatności online.

Bezpieczne zakupy w social media z Visa Mobile

Zakupy w social media mogą być przyjemne, efektywne i bezpieczne, a dodatkowo dzięki Visa Mobile dokonywanie płatności przebiegnie sprawnie i bezpiecznie, a my zyskujemy więcej czasu dla siebie. Dane karty wpisujemy w aplikacji tylko raz – po rejestracji są przechowywane w bezpiecznych systemach Visa. Aktualną listę banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, można znaleźć na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html. Kiedy już posiadamy aplikację, możemy korzystać z niej bez ograniczeń, wystarczy podczas zakupów online wybrać odpowiednią opcję w sklepie, wpisać numer telefonu i potwierdzić transakcję w smartfonie5.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.

 

Bibliografia:

  1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 129–130.
  2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 134–136.
  3. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 73.
  4. VISA, Zakupy w mediach społecznościowych – 5 porad jak robić to z głową 23.11.2020, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2020/11/23/zakupy-media-spolecznosciowe-1606141081436.html, dostęp: 13.03.2022.
  5. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 13.03.2022.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe