Nuncjusz na Ukrainie: Papież wzywa przywódców politycznych do odpowiedzialności przed Bogiem

- Nie doprowadzajcie ludzkości do ruiny! - apelował w niedzielę do przywódców państw papież. Niedzielne orędzie odnosiło się do wojny toczącej się obecnie na Ukrainie, Franciszek zwracał się do politycznych liderów o "prawdziwe negocjacje". W rozmowie z Radiem Watykańskim papieskie przemówienia komentował nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.
Papież Franciszek Nuncjusz na Ukrainie: Papież wzywa przywódców politycznych do odpowiedzialności przed Bogiem
Papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Odnosząc się do słów Franciszka abp Kulbokas akcentował fakt, że nie jest to ani apel militarny, ani polityczny.

- Gdyby ten apel skierował jakiś polityk czy wojskowy, można by go posądzić o naiwność - mówił o niedzielnej przemowie papieża do światowych liderów.

- Bo (...) widzimy, że Rosja, która wywołała tę wojnę, napadła Ukrainę, nie ma ochoty na prawdziwe negocjacje, bo wydaje się, że nie osiągnęła swych celów militarnych i politycznych, aby mogła negocjować z pozycji siły - zauważył duchowny.

- Druga strona słusznie twierdzi, że zanim rozpoczną się negocjacje musi zakończyć się agresja i wojska rosyjskie muszą się wycofać - stwierdził nuncjusz, który dodał, że w takim układzie sił negocjacje są "niemal niemożliwe.

- Biorąc pod uwagę cele militarne i polityczne, ja również jestem pesymistą, bo nie ma przestrzeni do pertraktacji - podkreślił abp Kulbokas.

Hierarcha stwierdził jednak, że papież nie jest politykiem i wypowiadał słowa w dzień Zesłania Ducha Świętego. - A zatem Papież przemawia w imieniu Ducha Świętego, jako zwierzchnik religijny - zaznaczył nuncjusz. 

Arcybiskup wskazywał, że mówiąc o "prawdziwych negocjacjach"  i o groźbie doprowadzenia ludzkości do ruiny, papież miał na myśli "uszanowanie ludzkości" oraz "odpowiedzialność nie tylko przed ludźmi, ale wobec Boga".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe