„Sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy powinien powstać jak najszybciej”

– Jestem za jak najszybszym utworzeniem takiej unii, która powinna być rozszerzana tak bardzo, jak to możliwe, i nie ograniczać się do tych trzech narodów – powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany w środę przez agencję Ukrinform.
 „Sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy powinien powstać jak najszybciej”
/ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow / Screen FB Ofis Prezidenta Ukrainy

Ołeksij Daniłow wyraził przekonanie, że zapowiadany od dłuższego czasu sojusz brytyjsko-polsko-ukraiński powinien stać się faktem. 

– Jestem za jak najszybszym utworzeniem takiej unii, która powinna być rozszerzana tak bardzo, jak to możliwe, i nie ograniczać się do tych trzech narodów

– mówił Daniłow.

Dodał, że ucieszyła go wiadomość z Wielkiej Brytanii o tym, że premier Boris Johnson uzyskał wotum zaufania w parlamencie.

– To prawdziwy przyjaciel naszego kraju, który wspierał nasz naród i naszego prezydenta

– oświadczył.

Nowy sojusz

W lutym Polska, Wielka Brytania i Ukraina ogłosiły nowy trójstronny format współpracy, mający na celu reagowanie na zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskiego i wzmocnienie współpracy gospodarczej między krajami. Z kolei pod koniec maja włoska gazeta „Corriere della Sera” podała, że brytyjski premier Boris Johnson proponuje utworzenie nowego sojuszu politycznego, gospodarczego i wojskowego jako alternatywy dla Unii Europejskiej. 

Nowy sojusz pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii miałby obejmować Ukrainę, Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę. Ewentualnym kandydatem mogłaby być także Turcja. Inicjatywa Londynu miałaby na celu „budowę bloku państw chcących zachować suwerenność narodową, liberalnych w gospodarce i zdeterminowanych do przeciwdziałania polityce Rosji”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe