Rosyjska Duma będzie procedowała projekt ustawy o uchyleniu niepodległości Litwy

Rosyjski deputowany partii Jedna Rosja Jewgienij Fiodorow złożył dziś w Dumie Państwowej projekt ustawy, w którym zaproponował uchylenie postanowień Rady Państwa ZSRR ws. uznania niepodległości Republiki Litewskiej.
 Rosyjska Duma będzie procedowała projekt ustawy o uchyleniu niepodległości Litwy
/ fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Jak informuje serwis belsat.eu, projekt został zamieszczony na stronie internetowej rosyjskiego parlamentu. Fiodorow powołał się na jeden z artykułów poprawki do Konstytucji Rosji, w którym stwierdza się, że „Federacja Rosyjska jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na swoim terytorium…”.

Żaden z organów państwowych ZSRR nie miał uprawnień do decydowania o odłączeniu się republik od ZSRR lub o zakończeniu istnienia ZSRR jako jednego państwa – powiedział deputowany.

Fiodorow stwierdził również, że w ostatnich miesiącach istnienia ZSRR Michaił Gorbaczow powołał niekonstytucyjny organ – Radę Państwa ZSRR – który zdecydował o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej.

Dlatego też, biorąc pod uwagę, że zgodnie z artykułem 67.1 Konstytucji Rosji „Federacja Rosyjska jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na swoim terytorium”, orzeczenie Rady Państwowej należy uchylić – ocenił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe