Wyruszyła Narodowa Sztafeta Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II

Pierwszy etap sztafety zakończył się w Krakowie, gdzie uczestników przywitał Adam Lach, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
fot. fb Wyruszyła Narodowa Sztafeta Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II
fot. fb

W ramach zakończenia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Klub Sportowy „Viktoria” Płock we współpracy z NSZZ „Solidarność” zorganizował Narodową Sztafetę Wolności i Solidarności. Uczestnicy biegiem i na rowerach pokonują trasę z Zakopanego (Krzyż na Giewoncie) do Gdańska (Plac Solidarności – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970). 

Uczestnicy przemierzą kolosalną trasę według następującego planu:


05.06 – Zakopane – wejście na Giewont
06.06 – Zakopane – Kraków
07.06 – Kraków – Katowice
08.06 – Katowice – Częstochowa
09.06 – Częstochowa – Mszczonów
10.06 – Mszczonów – Warszawa
11.06 – Warszawa – Płock 
12.06 – Płock – Toruń
13.06 – Toruń – Grudziądz
14.06 – Grudziądz – Gdańsk.

Na trasie sztafety odbywać się będą spotkania z lokalną społecznością i młodzieżą w różnego rodzaju eventach czy festynach niepodległościowych organizowanych przez szkoły, kuratorium, samorządy, IPN, Solidarność. Już 6 czerwca pod Wielką Krokwią w Zakopanem uczestnicy sztafety wraz z rzeszą górali wzięli udział w obchodach jubileuszu 25. rocznicy wizyty papieża św. Jana Pawła II na Podhalu. 

Pomysłodawca przedsięwzięcia, Leszek Brzeski, podkreśla, iż trasa Narodowej Sztafety Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II „prowadzi historycznym szlakiem związanym z dziejami Polski, odzyskaniem niepodległości w 1918 r. i walką o wolną ojczyznę w latach drugiej wojny światowej oraz później, w okresie PRL”.

kk
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe