[WIDEO] Białoruska TV: "Polski aktywista prosi o azyl na Białorusi"

Białoruska telewizja w porannych wiadomościach wyemitowała materiał, w którym pojawiają się twierdzenia, że "polski aktywista" poprosił białoruskie władze o udzielenie mu azylu politycznego na terenie Białorusi.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka [WIDEO] Białoruska TV:
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka / Zrzut ekranu YouTube

O programie wyemitowanym na antenie białoruskiej telewizji poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz Tadeusz Giczan, załączając fragment nagrania, które ma przedstawiać omawiany materiał telewizji z państwa Aleksandra Łukaszenki.

"Wygląda na to, że mamy następcę Emila Czeczki. Dziś w białoruskich porannych wiadomościach: "Polski aktywista Marcin Mikołajek, poszkodowany przez wartości wolnej Europy i nastroje rusofobiczne, prosi o azyl polityczny na Białorusi". What Could Possibly Go Wrong?"

– pisze Giczan na Twitterze.

Na temat rzekomej działalności społecznej "polskiego aktywisty" Marcina Mikołajka trudno jest znaleźć szczegółowe informacje. Według portalu o2.pl Mikołajek zorganizował na Dolnym Śląsku kilka politycznych happeningów, które miały zachęcać do "zacieśniania więzi polsko-rosyjskich". "Aktywista" ma być przekonany, że "umacnianie dobrych stosunków z Federacją Rosyjską" jest zgodne z interesem politycznym Polski. Według serwisu aktywista ma uzasadniać powyższe tezy twierdzeniami, że mieszkańcy Rosji to naród "bliski" Polakom.

Sprawa Emila Czeczki

Tadeusz Giczan wskazał na podobieństwa tej sytuacji do sprawy Emila Czeczki. Czeczko był polskim żołnierzem w stopniu starszego szeregowego służącym w 11 Mazurskim Pułku Artylerii. Podczas kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy stacjonował w rejonie przygranicznym. 

Zdezerterował na teren Białorusi i wystąpił w programach propagandowych białoruskiej telewizji, gdzie oskarżał żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej o otwarcie ognia do przebywających w rejonie przygranicznym uchodźców. Jak twierdził dezerter, Polacy mieli być podczas zdarzenia pijani. 

17 marca 2022 Białorusini poinformowali, że Emil Czeczko został znaleziony martwy w mieszkaniu w Mińsku. Według białoruskich śledczych został znaleziony powieszony.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe