"S" chce pomóc budować wolną Białoruś

9 czerwca Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ " Solidarność " Tadeusz Majchrowicz oraz Yurij Ravavoj z Działu Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność" spotkali się w Wilnie z Głównym Doradcą Politycznym Swietłany Cichanouskiej Aleksandrem Dobrovolskim i Kierownikiem ds. Komunikacji Aleksandrą Logvinovą.
/ fot. arch.

Spotkanie dotyczyło perspektyw wzajemnej współpracy. W imieniu Przewodniczącego KK NSZZ "S" Piotra Dudy Tadeusz Majchrowicz zadeklarował pomoc i współpracę w budowaniu nowej Białorusi wykorzystując doświadczenia z czasów zmian, jakie następowały w Polsce po 1989 roku.

- Budowa nowego państwa musi następować z poszanowaniem potrzeb społeczeństwa i z udziałem strony społecznej, czyli Kongresu Wolnych Związków Zawodowych Białorusi - powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Aleksander Dobrovolski podkreślił z kolei w rozmowie z przedstawicielami Solidarności, że Białorusini patrzą z podziwem na Polskę, która jest dla Białorusi wzorem do naśladowania.

Tadeusz Majchrowicz przekazał na zakończenie spotkania przyjęty przez XXX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ" Solidarność " Apel nr.1 ws. uwolnienia liderów i członków BKDP więzionych przez reżim Łukaszenki. Delegaci napisali m.in.:

"(...) Bestialski reżim Łukaszenki rozpętał wojnę z niezależnym i demokratycznym ruchem związkowym.  Powszechne stały się znane z historii NSZZ „Solidarność” represje i utrudnianie działalności związkowej. Stale inicjowane są sprawy karne i aresztowania. To wszystko po to by całkowicie zniszczyć wolne związki zawodowe na Białorusi.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” kategorycznie potępia te działania. Stanowią brutalne pogwałcenie fundamentalnych praw człowieka. Zatrzymanie przywódców i członków BKDP jest oznaką słabości nielegalnej i skompromitowanej władzy białoruskiej, która w odpowiedzi na coraz większy sprzeciw społeczny wobec swoich przywódców politycznych zaostrza represje i przemoc. Podkreślamy nasze pełne poparcie dla społeczeństwa Białorusi, które domaga się podstawowych swobód demokratycznych.

Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyraża solidarność z naszymi przyjaciółmi z BKDP i żąda natychmiastowego uwolnienia liderów i członków Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (...)".

Przypomnijmy, we wrześniu 2020 roku ze Swietłaną Cichanouską spotkał się przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda.

- Solidarność jest z Białorusią, jest ze Swiatłaną Cichanouską i z wszystkimi, którzy walczą o wolną, demokratyczną Białoruś i wolne wybory - mówił wówczas.

Przewodniczący podkreślał też wtedy, że ważne jest dla niego budowanie silnej struktury Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe