Już po Moskwie. Kijów odpowiedział na rosyjski pomysł o unieważnieniu niepodległości Litwy

Rosyjski deputowany partii Jedna Rosja Jewgienij Fiodorow złożył kilka dni temu w Dumie Państwowej projekt ustawy, w którym zaproponował uchylenie postanowień Rady Państwa ZSRR ws. uznania niepodległości Republiki Litewskiej. Odpowiedział Kijów.
Kreml. Moskwa Już po Moskwie. Kijów odpowiedział na rosyjski pomysł o unieważnieniu niepodległości Litwy
Kreml. Moskwa / Pixabay.com

Chodzi o anulowanie postanowienia powołanej przez Michaiła Gorbaczowa w 1991 roku Rady Państwa ZSRR, a dotyczącego „uznania niepodległości Republiki Litewskiej”

W odpowiedzi rada miejska Kijowa.. unieważniła dekret wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Wołodymyra o założeniu Moskwy w 1147 r.. Dekret pojawił się w sieci wywołując rozbawienie i jednocześnie uznanie internautów.

 

"Unieważnienie" niepodległości Litwy

Jak informuje serwis belsat.eu, projekt został zamieszczony na stronie internetowej rosyjskiego parlamentu. Fiodorow powołał się na jeden z artykułów poprawki do Konstytucji Rosji, w którym stwierdza się, że „Federacja Rosyjska jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na swoim terytorium…”.

– Żaden z organów państwowych ZSRR nie miał uprawnień do decydowania o odłączeniu się republik od ZSRR lub o zakończeniu istnienia ZSRR jako jednego państwa – powiedział deputowany.

Fiodorow stwierdził również, że w ostatnich miesiącach istnienia ZSRR Michaił Gorbaczow powołał niekonstytucyjny organ – Radę Państwa ZSRR – który zdecydował o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej.

– Dlatego też, biorąc pod uwagę, że zgodnie z artykułem 67.1 Konstytucji Rosji „Federacja Rosyjska jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na swoim terytorium”, orzeczenie Rady Państwowej należy uchylić – ocenił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe