Porażka Macrona. Jest komentarz lidera zwycięskiej koalicji: partia prezydencka jest pobita i pokonana

„Partia prezydencka jest pobita i pokonana” – stwierdził w niedzielę wieczorem po ogłoszeniu sondażowych wyników I tury wyborów parlamentarnych szef koalicji lewicy Nupes Jean-Luc Melenchon.
Jean-Luc Melenchon Porażka Macrona. Jest komentarz lidera zwycięskiej koalicji: partia prezydencka jest pobita i pokonana
Jean-Luc Melenchon / EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA

Koalicja Nupes w drugiej turze (19 czerwca – red) będzie obecna w ponad 500 okręgach wyborczych – stwierdził Melenchon, gratulując lewicy i ekologom wyniku wyborczego i „historycznego porozumienia”, które „umożliwiło narodziny nowej, ludowej unii ekologicznej i społecznej”.

„Partia prezydencka (Renesans- red) zostaje pobita i pokonana. Po raz pierwszy w V Republice nowo wybrany prezydent (Emmanuel Macron – red) nie zdobędzie większości w wyborach parlamentarnych. Wzywam naszych ludzi do mobilizacji w związku z tym rezultatem i niezwykłą szansą, jaką stwarza dla naszego życia osobistego i losu ojczyzny. Apeluję do głosowania w następną niedzielę” – stwierdził Melenchon, wzywając do „stworzenia przyszłości w harmonii między ludźmi i naturą”.

W I turze wyborów parlamentarnych we Francji w niedzielę koalicja lewicy Nupes uzyskała 26,2 proc., uzyskując najwięcej głosów, zaś koalicja prezydencka Razem 25,8 proc. - wynika z sondażu instytutu Elabe -SFR-Express.

Jednak Nupes może liczyć, według sondażu, na mniej mandatów niż koalicja prezydencka (na 170 do 220 mandatów) z uwagi na uwarunkowania geograficzne i ordynację wyborczą. Koalicja prezydencka z wynikiem 25,8 proc. może liczyć na od 270 do 330 mandatów – podają sondażownie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe