Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym; została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformował w poniedziałek PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Prezydent RP Andrzej Duda Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym
Prezydent RP Andrzej Duda / PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym; została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw – poinformował szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

"Kamień milowy"

Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce należnych jej pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, 29 poprawek wprowadził Senat.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to jeden z tzw. "kamieni milowych", czyli warunków wypłaty środków, jakie podyktowała Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Duda: To najważniejsza odprawa MON od kilkunastu lat

W czwartek 23 z nich zostało odrzuconych przez Sejm; poparcia nie zyskały kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe