Próba włączenia świeckich w wybór biskupa w Niemczech. Czy Watykan zareaguje?

Kapituła metropolitalna w Paderborn postanowiła, że „zgodnie ze wskazaniami Drogi Synodalnej” - [chodzi o kontrowersyjny proces podejmowany obecnie w Kościele katolickim w Niemczech – przyp. KAI], powinien mieć miejsce możliwie najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera, który poprosił papieża o wcześniejsze zwolnienie z obowiązków. Jak zaznaczono, ma się to odbywać w ramach obowiązujących norm prawnych.
wybory lokalne/zdjęcie poglądowe Próba włączenia świeckich w wybór biskupa w Niemczech. Czy Watykan zareaguje?
wybory lokalne/zdjęcie poglądowe / pixabay.com/pics_kartub

Kapituła Metropolitalna w Paderborn poinformowała w komunikacie prasowym, że podjęła decyzję o zaangażowaniu świeckich w najbliższe wybory kandydata na biskupa. Do tej pory za wybór kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn, zgodnie z postanowieniami konkordatu, odpowiedzialna była Kapituła Metropolitalna, składająca się wyłącznie z duchownych.

"Kapituła Metropolitalna, odpowiedzialna za wybór biskupa, jest przekonana, że ​​w wyborze nowego arcybiskupa możliwy będzie szeroki udział świeckich. Już w lutym większość Kapituły z wyraźnym zadowoleniem przyjęło zalecenia trzeciego zgromadzenia synodalnego dotyczące procedury mianowania biskupa większością głosów. Teraz podjęto decyzję: Na obecnym spotkaniu w czwartek (9 czerwca 2022 r.) członkowie kapituły zdecydowali o drodze – zgodnie ze specyfikacją drogi synodalnej –  jak najszerszego udziału wiernych w znalezieniu kandydatów do następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera, który jest możliwy w ramach wymogów prawnych" - czytamy w oświadczeniu Kapituły Metropolitalnej w Paderborn.

Komunikat prasowy nie mówi, jak konkretnie mogłaby wyglądać procedura ewentualnego udziału świeckich w wyborze biskupa.

„Gdy tylko zainteresowane osoby zostaną poinformowane, będziemy mogli szczegółowo przedstawić tę drogę społeczeństwu” - informuje rektor katedry ks. Joachim Göbel.

Przypomnijmy, że obecny metropolita, abp Hans Josef Becker, w ostatnich dniach złożył w Watykanie prośbę o zwolnienie go z pełnionego urzędu, jest to związane z ukończeniem przez hierarchę 75 lat. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiek ten jest czasem przejścia biskupa na emeryturę. 

Obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 377 stwierdza, że „Papież mianuje biskupów w sposób nieskrępowany albo zatwierdza wybranych zgodnie z prawem” i dalej zaznacza, iż „Nie udziela się na przyszłość władzom świeckim żadnych uprawnień i przywilejów dotyczących wyboru, nominacji, prezentowania lub wyznaczania biskupów”. Można zatem oczekiwać stanowczej decyzji Stolicy Apostolskiej na kroki podejmowane przez diecezję Paderborn.

st (KAI/kathnet) / Paderborn, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe