Nigeryjski biskup: nie uzasadniajcie terroryzmu zmianami klimatycznymi

Terroryzmu w Nigerii nie można łączyć ze zmianami klimatycznymi czy brakiem bezpieczeństwa żywnościowego – podkreśla ordynariusz diecezji Ondo. To właśnie na terenie tej diecezji doszło przed tygodniem do bestialskiego zamachu na kościół św. Franciszka w Owo, w którym, jak podaje bp Jude Arogundade, zginęło 40 osób, a 126 odniosło obrażenia.
bp Jude Arogundade Nigeryjski biskup: nie uzasadniajcie terroryzmu zmianami klimatycznymi
bp Jude Arogundade / YT print screen/ Catholic Diocese of Ondo

Nadal trwają spekulacje dotyczące odpowiedzialności za zamach. Zdaniem federalnych władz Nigerii głównym podejrzanym jest tak zwane Państwo Islamskie Afryki Zachodniej. Wcześniej sugerowano, że za atakiem mogą stać pasterze z plemienia Fulani.

Bp Arogundade wydał oświadczenie, w którym odrzuca on hipotezę wysuniętą przez prezydenta Irlandii. Diecezja Owo jest blisko związana z tym krajem, ponieważ to właśnie irlandzcy misjonarze prowadzili ewangelizację w tym regionie i byli tam pierwszymi biskupami. Prezydent Michael Higgins składając kondolencje po zamachu zasugerował, że terroryzm w Nigerii jest spowodowany przez zmiany klimatyczne i brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Zdaniem afrykańskiego biskupa łączenie tych dwóch kwestii jest nie tylko mylące, ale też raniące dla wszystkich ofiar terroryzmu. Dla każdego, kto uważnie obserwuje rozwój wydarzeń w Nigerii w ostatnich latach, jest jasne, że podstawowe kwestie związane z atakami terrorystycznymi, bandytyzmem i niesłabnącą falą agresji w Nigerii i regionie Sahelu nie mają nic wspólnego ze zmianami klimatycznymi. Takie komentarze, które kojarzą bandytyzm, porwania i makabryczne ataki na niewinnych i bezbronnych obywateli Nigerii z problematyką zmian klimatycznych i bezpieczeństwa żywnościowego oddalają nas od prawdy – podkreśla bp Arogundade. Jego zdaniem, wystarczy uważnie przyjrzeć się sytuacji w tym kraju, aby zrozumieć, że jedynym powodem działań podejmowanych przez terrorystów jest ich nikczemność.

Nigeryjski biskup apeluje do wszystkich, którzy próbują wykorzystać te tragiczne wydarzenia dla własnych ideologicznych celów, aby „zaniechali tego oportunizmu”. Lepszym sposobem na uhonorowanie ofiar terroryzmu jest skłonienie władz Nigerii, aby zadbały o bezpieczeństwo swych obywateli – dodaje ordynariusz diecezji Ondo.

61-letni ordynariusz diecezji Ondo w Nigerii, bp Jude Arogundade, jest kapłanem od 31 lat, a diecezją kieruje od roku 2010, kiedy uzyskał nominację papieża Benedykta XVI, najpierw jako koadiutor, następnie biskup diecezjalny. Jako ksiądz pracował w Nigerii i Stanach Zjednoczonych.

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Ondo, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe