„Jestem głęboko wstrząśnięta”. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek o zarzutach wobec DPS-u

13 czerwca media opublikowały informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Zgodnie z opublikowanymi przez portal wp.pl materiałami dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mieli być wiązani do łóżka, bici, zamykani w klatce i obrażani. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek prowadzącego DPS odniosła się do sprawy w oficjalnym komunikacie.
śluby prezentek „Jestem głęboko wstrząśnięta”. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek o zarzutach wobec DPS-u
śluby prezentek / pixabay.com/Parafia Anin

Poniżej publikujemy całe oświadczenia m. Anny Telus:

Oświadczenie Przełożonej Generalnej w sprawie DPS-u w Jordanowie.

Jestem głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie. Zależy mi na jak najszybszym, rzetelnym i pełnym wyjaśnieniu tej sprawy.

Jako przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek, które jest organem prowadzącym DPS, deklaruję gotowość współpracy z państwowym wymiarem sprawiedliwości i innymi kompetentnymi instytucjami, aby ustalić fakty i dojść do prawdy. Obecnie w jordanowskim DPS-ie trwa wizytacja z Urzędu Wojewódzkiego, badająca podstawność stawianych zarzutów. Siostry, którym postawiono zarzuty, stosują się do wszystkich decyzji prokuratury i przebywają poza ośrodkiem DPS-u.

Moje dalsze decyzje jako przełożonej generalnej będą uzależnione od wyników trwającego postępowania.

Charyzmatem naszego Zgromadzenia jest wychowanie dzieci i młodzieży oraz troska o najsłabszych i bezbronnych, dlatego nie możemy tolerować niczego co jest sprzeczne z naszą misją.

M. Anna Telus,
przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek.

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Przypomnijmy, że Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywane prezentkami [od łacińskiego „praesentatio”, czyli „ofiarowanie” – przyp. red.], powstało w 1627 roku w Krakowie. Założycielką była bł. Zofia z Maciejowskich Czeska. Zgromadzenie w większości posiada wspólnoty na terenie Polski, ale prowadzą też działalność na Ukrainie i w Rzymie. Siostry prowadzą szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, internaty, dom dziecka i DPS, zajmują się także katechizacją i pracą w parafiach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe