Jarosław Kaczyński proponuje nową ustawę. Powstanie fundusz w kwocie około 3 mld zł

Rozwiązania, które proponujemy są przedmiotem dyskusji od dłuższego czasu. Uwzględniamy wszystkie możliwości i kierujemy się bezpieczeństwem Polaków. Projekt zawiera przepisy zabezpieczające m.in. przed niebezpieczeństwami w związku z sytuacją w Ukrainie – przekazał podczas wtorkowej konferencji prasowej szef PiS Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński proponuje nową ustawę. Powstanie fundusz w kwocie około 3 mld zł
Jarosław Kaczyński / fot. PAP/Rafał Guz

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja dotycząca projektu ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Udział w niej wzięli wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Podczas konferencji wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że niedługo pojawi się jeszcze jedna ustawa. "Trudniejsza legislacyjnie właśnie z punktu widzenia konieczności przestrzegania praworządności, przestrzegania różnego rodzaju konstrukcji ustrojowych, a odnosząca się do konieczności naprawy różnych błędnych, bardzo często szkodliwych dla obywateli decyzji administracyjnych" - tłumaczył wicepremier.

– Rozwiązania, które zostały przez nas zaproponowane są już od długiego czasu przedmiotem różnego rodzaju dyskusji. Oczywiście te rozwiązania uwzględniają takie zasady, jak konieczność kierowania tych spraw do sądu. Nie możemy omijać procedur, które są charakterystyczne dla naszego ustroju. W wielu wypadkach doszło do tak rażących, jeżeli chodzi o interesy obywateli, że trzeba znaleźć jednak taką drogę, by te krzywdy naprawić – dodał Kaczyński.

Jak przekazano, powstanie także Fundusz Ochrony Ludności. Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił, że będzie to "stały fundusz, który ustawa określa jako 0,1 PKB naszego państwa, co w obecnych realiach oznacza około 3 mld złotych". Będzie to fundusz niewygasający, czyli, jak dodał minister, niewykorzystane środki będą przechodzić na następny rok.

– Ten fundusz w połowie będzie w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych, w połowie trafia bezpośrednio do wojewodów według pewnego algorytmu z uwagi na wielkość danego województwa. Wojewoda będzie miał fundusze do błyskawicznego użycia – powiedział szef MSWiA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe