Szef dyplomacji watykańskiej przestrzega przed kompromisami terytorialnymi kosztem Ukrainy

- Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher. Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas kolokwium na temat migracji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i opowiedział o sytuacji w Kijowie.
abp Paul Gallagher Szef dyplomacji watykańskiej przestrzega przed kompromisami terytorialnymi kosztem Ukrainy
abp Paul Gallagher / YT print screen/EWTN

 

Abp Gallagher przebywał na Ukrainie w dniach od 18-21 maja br. W swoim wystąpieniu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim przestrzegł przed zapominaniem o dramacie Ukrainy i cierpieniach mieszkańców tego kraju zaatakowanego przez Rosję.

- Kiedy tam byłem - powiedział - odczułem, że istnieje oczekiwanie wobec Stolicy Apostolskiej, aby trwać w kontakcie z Ukrainą, aby podtrzymać z nią solidarność. Niektóre kraje są bardzo hojne, ale istnieje niebezpieczeństwo, że nastąpi znużenie, lecz nie wolno nam myśleć, że problem się rozwiąże sam – podkreślił szef watykańskiej dyplomacji.

- Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy. Wręcz przeciwnie musimy wykorzystać tę zasadę - zasadę integralności terytorialnej - jako zasadę pokoju - podkreślił hierarcha.

- Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowej przyszłości – dodał sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami. Zapytany jednak o konkretne perspektywy zawieszenia broni, abp Gallagher rozłożył szeroko ręce, dodając, że jego „proroctwem” jest „zima, której nie zapomnimy”.

st (KAI) / Rzym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe