Prymas Anglii i Walii do Polaków o źródłach nadziei „w najciemniejszych czasach”

Kard. Vincent Nichols przewodniczył Mszy św. z okazji 25. rocznicy koronacji wizerunku Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. Goszcząc w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, prymas Anglii i Walii, przywołał postaci Maryi oraz polskiego męczennika jako szczególnych orędowników rychłego zakończenia wojny na Ukrainie.
kard. Vincent Nichols Prymas Anglii i Walii do Polaków o źródłach nadziei „w najciemniejszych czasach”
kard. Vincent Nichols / YT print screen/The Telegraph

To nie pierwsza obecność prymasa Anglii i Walii w polskiej wspólnocie. W 2011 roku odprawił w kościele św. Andrzeja Boboli Mszę św. dziękczynną z okazji 50-lecia tej parafii. Wręczono mu wówczas replikę płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej, którą umieścił w swojej kaplicy. Tym razem wręczono mu „Historię cudownej Płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i Jej kultu”, autorstwa historyka emigracji, dr. Andrzeja Suchcitza.

- Widzę ją każdego dnia i często myślę o tym, jak towarzyszyła ludziom w ciemnościach ich uwięzienia, a potem podczas długiej drogi, jaką odbyli polscy żołnierze, aby dotrzeć aż tutaj, do Anglii – mówił kard. Nichols.

W homilii wygłoszonej do Polaków wskazywał źródła nadziei „w najciemniejszych czasach”. Odwołując się do doświadczenia II wojny światowej mówił o mocy wiary, w tym zawierzenia się Matce Bożej, co czynili twórcy jej cudownego wizerunku – więźniowie obozu w Kozielsku, późniejsi żołnierze spod Monte Cassino. Mówił również o św. Andrzeju Boboli jako tym, który obok Maryi, jest dla nas dobitnym znakiem w momencie inwazji Rosji na Ukrainę.

- Myślę o jego żarliwym zaangażowaniu na rzecz jedności między katolikami i prawosławnymi. I widzę, jak bardzo jest to wpisane w ten konflikt. I myślę również o wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej, błagając ich o wstawiennictwo, aby nadszedł kres tego konfliktu. To po prostu musi się skończyć – mówił kard. Nichols.

Św. Jan Paweł II nazywał Andrzeja Bobolę „znakiem danym przez Boga”. Mówił, iż jego świadectwo to „zapowiedź spotkania chrześcijan z Zachodu i Wschodu, zapowiedź dojrzałego owocu jedności chrześcijan.

- Bóg pozwolił, aby św. Andrzej stał się znakiem nie tylko tego, co przeszłe, ale także tych czasów, które nas czekają i do których się przygotowujemy; znakiem tego, co dzieliło i dzieli, aż do męczeństwa, ale także tego, co połączy – mówił Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański w 1988 r.

Płaskorzeźba Maryi, czczona przez brytyjską Polonię została wyrzeźbiona potajemnie w 1941 r. przez więźniów Kozielska. Jest najważniejszą relikwią polskiej emigracji. Jej siedzibą jest londyński kościół pw. św. Andrzeja Boboli. 8 czerwca 1997 r., na Krakowskich Błoniach, w obecności ponad miliona ludzi, Papież Jan Paweł II kanonizował Królową Jadwigę oraz koronował przywieziony z Anglii wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej.

Ćwierć wieku od tej koronacji kard. Vincent Nichols świętował wspólnie z Polakami na zaproszenie Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej, Radia BOBOLA i Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii.

Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio BOBOLA)/vaticannews.va / Londyn


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe