Upamiętnią płocki Czerwiec '76

Region Płocki NSZZ "Solidarność" organizuje uroczystość upamiętniającą wydarzenia Czerwca '76 w Płocku, w którym, podobnie jak w Radomiu i Ursusie doszło wówczas do manifestacji.
 Upamiętnią płocki Czerwiec '76
/ fot. Region Płocki NSZZ "Solidarność"

Płock jest jednym z miast, gdzie w czerwcu 1976 r. doszło do manifestacji robotniczych, które zakończyły się starciami z Milicją Obywatelską i ZOMO, a następnie represjami wobec uczestników protestu, w tym aresztowaniami i wyrokami więzienia oraz zwolnieniami z pracy.

Z okazji 46. rocznicy Czerwca ’76  w Regionie Płockim uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbywać się będą w dniach:

Dnia 24 czerwca 2022r. o godz. 14.00 zostaną złożone kwiaty pod pamiątkowym Kamieniem przed Bramą Nr 2 PKN ORLEN S.A.
Natomiast w dniu 26 czerwca 2022r. odbędą się główne uroczystości:
o godz. 11.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Protestów Robotniczych i ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Płocku,
o godz. 12.30 w kościele św. Józefa Rzemieślnika w Płocku zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i uczestników tamtych historycznych wydarzeń koncelebrowana przez Biskupa Płockiego. Podczas mszy świętej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego kamienia - pomnika w hołdzie mieszkańcom Płocka, Radomia i Ursusa, którzy 25 czerwca 1976 roku wystąpili w obronie godności ludzi pracy oraz uczestnikom protestów społecznych walczącym w latach 1945 - 1989 za wiarę, wolność i chleb. Po mszy św. Region Płocki NSZZ "Solidarność" zaprasza wszystkich biorących udział w powyższych uroczystościach na piknik rodzinny na terenie parafii i koncert zespołu "Fragua".
W płockich uroczystościach rocznicowych uczestniczyć w niedzielę będą m.in. przedstawiciele Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej i Regionu Mazowsze, a także przedstawiciele władz samorządowych. Ale przede wszystkim zaproszeni zostali wszyscy płocczanie, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń w naszym mieście jak również przedstawiciele komisji zakładowych Solidarności w Regionie Płockim wraz z pocztami sztandarowymi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe