Jest orzeczenie niemieckiego TK. Angela Merkel naruszyła prawa AfD

Angela Merkel naruszyła prawa partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) – orzekł w środę Federalny Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o wybory do landtagu Turyngii w 2019 r.
Angela Merkel Jest orzeczenie niemieckiego TK. Angela Merkel naruszyła prawa AfD
Angela Merkel / fot. Aron Urb (EU2017EE) / Flickr

Niemieckie media przypominają, że wybory w Turyngii w 2019 r. wywołały „polityczne trzęsienie ziemi” i spowodowały podanie się ówczesnej szefowej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Na początku 2020 r. parlament w Erfurcie wybrał na premiera landu Thomasa Kemmericha z FDP. Zwycięstwo polityka było efektem porozumienia lokalnych posłów CDU i AfD.

Wybór potępił ówczesna kanclerz Angela Merkel, która stwierdziła, że jest to „czarny dzień dla demokracji” i wezwała do cofnięcia nominacji Kemmericha. „Wybory zostały powtórzone, a premierem Turyngii został postkomunista Bodo Ramelow” – przypomina serwis tvp.info.

Jest decyzja niemieckiego TK

Zdaniem polityków AfD procedura wyłonienia premiera w Turyngii była demokratyczna. W środę przyznał im rację także Federalny Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że Angela Merkel naruszyła prawo AfD do „korzystania z równych szans, jakie przysługują każdej partii politycznej”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe